Ege'nin karşı kıyısında uzanan Selanik, yılın her döneminde sakin ve huzurlu bir tatil yapmak için ideal. Ancak ilkbahar ve yaz aylarında şehir ve çevresi bambaşka bir atmosfere kavuşuyor. Sahile doğru uzanan dar sokaklarda sıralanan kafe ve restoranlar veya akşam saatlerinde başlayan müzik ve eğlence ile hareketlenen tavernalar... Üstelik şehir sadece bunlardan ibaret değil. Selanik'te harika bir yaz geçirmek isteyenleri için en iyi alternatifler neler dersiniz?

Simit ve börekle başlayan sabahlar

Yunanistan'ın bu güzel sahil kentinde güne başlamak için en cezbedici lezzetler arasında 'koulouri' olarak anılan çıtır çıtır, taze simitler veya farklı malzemelerle hazırlanan sıcak börekler geliyor. Kentte sahah kaltısı için bile bu kadar güzel ve baştan çıkarıcı lezzet varken Yunanlıların yeme içme konusuna bu denli ünlü olmasına şaşırmamalı.

Denize açılan sokakları keşfet

Selanik'te Mustafa Kemal Atatürk'ün evi ve tarihte birçok önemli olaya sahne olan Beyaz Kule gibi çok sayıda yer ve yapı da var. Ancak daha önce bu yerleri gördüyseniz veya bu defa turistik bir geziden çok şehirde sakin ve rahat bir tatil geçirmekse aradığınız Selanik'in neredeyse her biri sahile uzanan sokaklarını keşfe çıkın. Şehirde görebileceğiniz diğer önemli yer ve yapılar için Selanik'te gezilecek yerler galerimize mutlaka göz atın.

Selanik'te bu yaz mutlaka yapmanız gereken 5 şey

Akşam olunca doğru tavernaya

Şehirde gündüzler ne kadar sakin ve huzurluysa geceler de bir o kadar hareketli ve eğlenceli. Dünyaca ünlü Yunan tavernalarından birini seçin ve caciki gibi adı da lezzeti de son derece tanıdık gelecek tatlarla başlayan keyif ve eğlence dolu bir akşam için hazırlanın. Üstelik Yunanistan'ın en büyük iki şehrinden biri olarak anılan Selanik'te akşam saatlerinde bir şeyler içmek veya yemek yemek isteyenler için alternatifler sadece tavernalarla da sınırlı değil. Kentte sahil boyunca sıralanan kafe ve restoranlarda hem Yunan hem de Avrupa ve dünya mutfağından farklı lezzetleri tadabilirsiniz. Hatta birçok ziyaretçiye göre sırf bu unutulmaz tatlar için bile şehri ziyaret etmeye değer.

Selanik'te bu yaz mutlaka yapmanız gereken 5 şey

Halkidiki kıyılarında kaybol

Selanik'te şehri gezip dolaştıktan sonra deniz ve güneş keyfi yapmak isterseniz en doğru adres Halkidiki ve çevresi olacak. Şehre yakın bir yarımada olan Halkidiki, önceleri Selaniklilerin gözdesi olsa da şimdilerde ülkenin hatta Avrupa'nın farklı kentlerinden gelen ziyaretçileri kendisine çekiyor. Halkidiki ve çevresi aile boyu tatil yapmak için de harika bir seçenek. Üstelik bölge ve yakın çevresinde keşfedilmeyi bekleyen Kassandra, Athos ve Sithonia gibi farklı yarımadaların her biri kendine has doğası ve atmosferiyle kesinlikle görülmeye değer. Eğer tatilden beklentiniz rahat ve lüks bir otelde kalarak günün neredeyse tamamını eğlenceli plaj partileri ile geçirmekse, rotanızı Kassandra'ya çevirmelisiniz. Adını kutsal kabul edilen Athos Dağı'ndan alan Athos bölgesini ziyaret etmek içinse özel izin almak gerekiyor. Eğer daha önce alınmış bir izniniz yoksa buraya uğramadan doğrudan Sithonia'ya geçebilirsiniz. Kassandra kadar kalabalık olmayan Sithonia'da da doğanın içinde tatil yapabileceğiniz tesisler var. Üstelik bu bölge çevrede kamp yapmak için de son derece ideal rotalar arasında.

Selanik'te bu yaz mutlaka yapmanız gereken 5 şey

Gecelerin hakimi ol

Selanik'te eğlenmek için tek alternatifiniz geleneksel Yunan tavernaları değil. Sahil boyunca uzanan kafeler ve barlar aynı zamanda şehrin en hareketli eğlence mekanlarını oluşturuyor. Özellikle çok sayıda mekanın toplandığı Ladadika'da fiyatları pahalı bulursanız kentte ziyaretçilere daha ekonomik bir eğlence ortamı sunan Kamara ve çevresini de tercih edebilirsiniz. Burada genel olarak fiyatlar daha uygun olsa da keyif ve eğlence konusunda kentin diğer bölgeleirnden eksik bir tarafı yok. Üstelik şehre İstanbul'dan direkt ve aktarmalı seferlerle kolayca ulaşabilirsiniz. Bu yaz siz de Selanik'in sunduğu tüm güzellikleri yaşamak isterseniz hemen İstanbul – Selanik uçak bileti karşılaştırması yapabilirsiniz.

Selanik'te bu yaz mutlaka yapmanız gereken 5 şey

Murat Ekinay
733 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.