Şehirler Yarışıyor Sigortalılar Kazanıyor yarışması başladı


Tuğba Hacıbayramoğlu
| 1 Dakikalık Okuma| 31 |Güncellenme : 10 Aralık 2019

Şehirler Yarışıyor Sigortalılar Kazanıyor yarışması başladı Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) Şehirler Yarışıyor, Sigortalılar Kazanıyor yarışmasının ikincisinin startı verildi. 81 ili kapsayan seferberlik niteliğindeki yarışmayla ülke genelinde sigortalılık bilinci ve oranının artırılması amaçlanıyor. Yarışmayı kazanan ile DASK Güvenli Hayat Parkı yapılacak.

3 kritere bakılacak

Ülke genelinde sigortalık bilinci ve oranının arttırılmasını hedeflenen Şehirler Yarışıyor Sigortalılar Kazanıyor yarışması Başbakan Yardımcı Ali Babacan’ın himayesinde başladı. Bu yarışmada şehirler, yerel bilinçlendirme kampanyaları, poliçe adetlerindeki artış ve ulaştıkları sigortalılık oranı olmak üzere 3 farklı kritere göre değerlendiriliyor.

Birinci olan şehre güvenli Hayat Parkı

Deprem kuşağındaki bir ülke olmamıza üstelik zorunlu olmasına rağmen DASK yaptırma oranları düşük. Üstelik elektrik ve su aboneliğinde deprem sigortası zorunluğu getirilmesine rağmen. Bu yasaya rağmen DASK yaptırma oranları beklenen seviyede artmadı. İşte bu bilinci gerçekleştirmek için Doğal Afet Sigortaları Kurumu yarışma düzenleme karar verdi. Yarışmanın bu yıl ikincisi düzenleniyor. Yarışmanın birincisi olacak şehre DASK Güvenlik Hayat Parkı armağan edilecek. Kent merkezine inşa edilecek parklarda açık hava sineması, oyun grubu, yürüyüş parkuru yeşil alan ve depremle ilgili eğitimler yer alacak. Yine ilk üçe giren şehirlere de depremle ilgili çalışmalarda kullanılmak üzere malzeme yardımı yapılacak.

Binaların yüzde 26,6’sı sigortalı

Türkiye’de zorunlu deprem sigortası kapsamına giren yaklaşık 16 milyon konuttan 4,3 milyonun yani yüzde 26,6’sının zorunlu deprem sigortası bulunuyor. DASK’lı bina sayısının 2014’te 6 milyona, 5 yıl içinde de 10 milyona yükselmesi hedefleniyor.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2059 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.