Mevlana ölümü Allah’a kavuşmak olarak görmüş ve ölüm gününün düğün günü yani Şeb-i Arus olarak anılmasını istemiş. O ‘gel, ne olursan ol yine de gel’ demiş. Büyük bir hoşgörü ve engin bir düşünceye sahip Mevlana’nın yaşadığı 13. Yüzyıl Anadolu topraklarında büyük bir kargaşa hakimmiş. Ancak onun Konya’da başlattığı sevgi, saygı ve hümanist yaklaşım bugün hala hayranlıkla izleniyor. Mevlana’nın Mesnevi eseri onlarca dile çevrildi, kendisi Amerika’da en çok tanınan ve en çok satan şairlerden biri oldu. Yüzyıllar geçmesine rağmen bugün hala sözlerinden etkilenmemek mümkün mü?

7-17 Aralık tarihlerinde Konya sizi bekliyor

7-17 Aralık tarihlerinde Konya sizi bekliyor

Mevlana felsefesinden etkileniyorsanız, onu biraz daha yakından tanımak istiyorsanız, Şeb-i Arus etkinliklerini kaçırmayın. Eskiden ölüm yıl dönümü olan 17 Aralık günü Konya’da anma etkinlikleri yapılırdı. Yerli ve yabancı turistlerin ilgisi çok olunca, Konya Büyükşehir Belediyesi anma etkinliklerini 10 güne çıkardı. Bu yıl 7-17 Aralık tarihleri arasında Konya’da çeşitli etkinlikler, konuşmalar ve sema gösterileri olacak. Bu dönemde Mevlana’nın türbesine de çok yoğun bir ziyaretçi akını olacağını hatırlatalım. Şeb-i Arus ile ilgili daha ayrıntılı bilgiler için ilgili yazımıza tıklayabilirsiniz.

Ucuz Uçak Bileti Bulun

İstanbul ve Ankara’da da anma törenleri var

İstanbul ve Ankara’da da anma törenleri var

Eğer Konya’ya gitmeniz mümkün olmayacaksa İstanbul ve Ankara’da da Şeb-i Arus etkinlikleri yapılacak. İstanbul’da Galata ve Silivrikapı mevlevihaneleri ile Ankara’da MEB Şura Salonu’nda semah gösterileri olacak.

Mevlana’nın dediği gibi ‘Yarın yaparım yarın yaparım deme! Bugün de dünün yarınıydı ne yapabildin?’