Avrupa Birliği, Schengen vizesi için bir dizi kolaylık getiren önerge hazırladı. Buna göre başvuruların sonuçlanması 15 günden 10 güne düşecek. Başvurular elektronik ortamda yapılabilecek ancak vize ücreti 60 Euro'dan 80 Euro'ya yükseltildi.

Başvurular daha hızlı yanıtlanacak

Avrupa Birliği AB Komisyonu'nun kabul ettiği önergeye göre Schengen vizesi için bir dizi değişikliğe gidilmesi kararlaştırıldı. Buna göre vize başvurularının sonuçları daha hızlı yanıtlanacak. Başvurular eskisi gibi 15 gün yerine 10 güne düşürülecek. AB Komisyonu Göç, İçişleri ve Vatandaşlık Komiseri Dimitris Avramopoulos, daha önce seyahatten en erken 3 ay önce yapılabileceğini vize başvurusunun artık 6 ay öncesine kadar yapılabileceğini açıkladı.

Elektronik ortamda başvuru

Schengen vizesi başvurularının artık elektronik ortamda da yapılacak olması gibi bir kolaylık daha getiriliyor. Ayrıca önceki Shengen vizelerinde sorun olmayanların sonraki başvurularında multiple yani çok girişli vize alması da gündemde.

7 güne kadar sınır vizesi

Schengen ülkeleri kara ve deniz sınırlarında da vize verebilecek. Örneğin Yunanistan, Bulgaristan gibi ülkeler 7 günü geçmeyecek şekilde kara ve deniz sınırlarından vize verebilecek. Bu tür vize sadece o ülke sınırlarında geçerli olacak.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2315 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.