Schengen vizesi alırken dikkat

muratekinay
İçindekiler

Yurt dışına seyahat etmek için ihtiyacımız olan en önemli belgelerden biri vize. Eğer vize uygulayan ülkelerden birine giriş yapacaksanız öncelikle ilgili ülkenin konsolosluğu ile görüşmeli ve gerekli belgeleri almalısınız. Her ülkenin farklı vize prosedürleri ve uygulamaları olabiliyor ve Enuygun'a da en çok "Almanya'dan vize aldım Fransa'ya gideceğim sorun olur mu?" şeklinde sorular geliyor. Böyle bir durumda ne yapmalı? Schengen sınırları içinde bulunan birden fazla ülkeyi ziyaret edeceğimiz zaman vize alırken nelere dikkat etmeli?

Çok sayıda Avrupa ülkesine giriş yapma ve ziyaret etme olanağı sağlayan Schengen kapsamında bir ülkeden aldığımız vize ile anlaşmaya dahil diğer ülkelere de kolayca giriş yapabiliyoruz. Schengen ülkeleri arasında sınırların kaldırılması ile birden fazla Avrupa ülkesi için ayrı ayrı vize alammıza gerek kalmıyor. Ancak geçerli bir Schengen vizeniz olması, sisteme dahil olan her ülkeye kolayca girebileceğiniz anlamına gelmiyor.

Vizenizi aldığınız ülkeden giriş yapın

Schengen kuralları gereği daha sonra bir başka Schengen ülkesine seyahat edecek olsanız da ilk olarak vizenizi aldığınız ülkeden giriş yapmanız gerekiyor. Aksi durumda, gümrükte görevlilerin ülkeye girişinize izin vermeme yetkisi bulunuyor. Örneğin vizenizi Almanya'dan aldıysanız, Schengen ülkelerine ilk girişinizi Almanya üzerinden yapmanız sınırda herhangi bir sorun yaşamamanız adına önemli. Bu konuda özellikle Almanya daha katı bir tutum sergiliyor. Örneğin siz vizesinizi Almanya'dan almadıysanız yani İtalyan vizesi alıp ilk kez Almanya'ya girecekseniz kapıda ciddi bir sorunla karşılaşabilirsiniz. Kesin konuşmamak lazım gümrük memurlarının tutumu da önemli. Örneğin ben Fransa Schengen vizesi alıp ilk girişi İtalya'ya yaptım ve sorunla karşılaşmadım ve bu herkesin aynı sorunla karşılaşmayacağı anlamına gelmez. İlk girişinizin vizeyi aldığınız ülkeden yapılması önemli. Daha sonra vizenizin geçerlilik süresi içinde dilerseniz diğer Schengen ülkelerini de ziyaret edebilirsiniz. Ancak yurt dışına çıkarken Schengen ülkelerine ilk girişinizi vizenizi aldığınız ülkeden yapmanız sınırda herhangi bir sorun yaşamamak adına önemli.

Otel rezervasyonlarına dikkat

Seyahate çıkmadan önce yapacağınız otel rezervasyonları bir anlamda hangi ülkede ne kadar kalacağınızın bir göstergesidir. Otel rezervasyonları aynı zamanda Schengen vizesi ile bir başka ülkeye giriş yaparken de önemli. Schengen kuralları nedeniyle her ne kadar ilk giriş yapacağınız ülke önemli olsa da eğer bir başka ülkede giriş yaptığınız ülkeden daha fazla kalacaksanız öncesinde her iki ülkenin konsolosluğu ile de görüşmeli ve nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini belirmelisiniz. Bu konuda genellikle izlenen uygulama daha fazla kalacağınız ülkenin konsolosluğundan vize işlemlerinizi tamamlamanız. Ancak ülkeye girişte sorun yaşamamak adına öncesinde ziyaret edeceğiniz ülkelerin konsolosluğundan bilgi almanız ve sonrasında vize başvurunuzu gerçekleştirmeniz yararınıza olacaktır.

Seyahat sigortası yaptırın

Vize başvuru işlemlerinizi daha sorunsuz bir şekilde tamamlamak için dikkat etmeniz gerekenlerden biri de evraklarınızın tam ve eksiksiz olması. Yola çıkmadan önce pasaport, vize, kimlik ve diğer gerekli belgelerinizi yanınızda bulundurmalısınız. Yurt dışına çıkarken tamamlamanız gereken işlemlerden biri de seyahat sigortası yaptırmak. Seyahatiniz boyunca yaşanabilecek herhangi bir soruna karşı sigorta yaptırdığınızdan emin olun. Böylece Schengen için başvuru yaptığınızda da sigorta belgelerinizi rahatlıkla evraklar arasına ekleyebilirsiniz.

Görüşmeye kendiniz gidin

İlk kez Schengen vizesi için başvuracaksanız vize görüşmesine kendiniz gitmeniz de genellikle beklenen prosedürler arasında. Ayrıca gümrükte görevlilerle konuşurken dikkatli olmanız ve size sorulan soruları kısa sürede ve net bir şekilde yanıtlamanız da bir başka ülkeye girerken işinizi fazlasıyla kolaylaştıracaktır.

muratekinay
Murat Ekinay
500 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Uzman Yazarlar