Avrupa Birliği, Schengen'de iyi bir geçmişi olanlar için 5 yıla kadar uzun süreli vize verilmesini kararlaştırdı. Avrupa Konseyi vize yasasında değişiklikler içeren tasarıyı yaptığı toplantıda kabul etti. Buna göre daha önce aldığı Schengen vizelerinde iyi bir geçmişe sahip olanlar, 5 yıla kadar uzun süreli vize alabilecekler.

Vize ücreti 80 Euro'ya çıktı

Ayrıca vize başvuruları seyahat tarihinden en fazla altı ay en az 15 gün önceden yapılabilecek. Yeni düzenlemeye göre başvuru formu elektronik ortamda doldurulup imzalanabilecek. Kabul edilen tasarıyla göreyle vize ücreti yükseltildi. 60 Euro olan vize ücreti 80 Euro'ya çıktı. Bu ücretin 3 yılda bir revize edileceği belirtildi.

Uzun süreli vize kolaylığı

ABD ve İngiltere gibi ülkeler daha uzun süreleri vize verirken, Schengen vizesinde ticari vizeler gibi istisna durumlar dışında genelde 3 ya da 6 aydan daha uzun süre vize pek verilmiyordu. Bu uygulamayla Avrupa Birliği ülkelere ziyaret edenler için kolaylık sağlanmış olacak. Schengen vizesiyle hangi ülkelere gidilebilir yazımızdan vizeyle ilgili daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2315 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.