Schengen vizesini bir kez aldıktan sonra yurt dışı turlarınızda vize işlemlerinizin hızlanacağından ve başvurunun nasıl yapılacağından daha önceki yazılarımızda bahsetmiştik. Bazı başvurular ise olumsuz olarak sonuçlanıyor, peki Schengen vizesi için yapılan başvurular neden reddedilir, reddedilmemesi için neler yapılmalıdır? 

Schengen vizesi başvurularında gidilecek ülkenin konsolosluğu sizde en önemli olarak düşündüğü 2 sorunun cevabını arıyor; o ülkede bulunduğunuz süre boyunca size yetecek paranız var mı, geri dönecek misiniz? İlk sorunun cevabı için sizden banka hesap cüzdanı, ev, araba ve benzeri mal varlıklarınızın listesini istiyor. İkinci sorunun cevabını bulmak için sizin iş yerinizden belgeler, maaş bordronuz, aslında izinli olduğunuzu bildiren imzalı belge ve benzeri bir sürü evrak istiyor.( Schengen vizesi için gerekli olan evrakları buradan öğrenebilirsiniz..) Vize başvurusunun reddedilmesinin temel nedenleri arasında bu sorular için oluşacak olumsuz cevaplar gelmektedir. Maddi açıdan kanıtlanmış yeterli gücünüz yoksa, o ülkedeki seyahatinizi tamamlayacağınız düşünülmüyorsa başvurunuz reddedilir.

 

Uçak Bileti

Pasaportunuzun geçerlilik süresi dolmuşsa, daha önceden sınır dışı edilmişseniz, seyahat sigortası yaptırmamışsanız, eksik belge teslim etmişseniz vizenizin reddedilme olasılığı yüksektir. Ayrıca seyahatinizin amacıyla ilgili konsoloslukta şüphe oluşmuşsa da güvenlik nedeniyle yine reddedilebilirsiniz.Asıl olarak sizin ülkenize bağlılığınızın üst düzeyde ve dönmeme ihtimalinizin neredeyse sıfır olması beklenmektedir.  Daha önceden reddedilmişseniz de vize almanız  zor olacaktır. Bu nedenden dolayı vize reddi ile karşılaşmamak için tüm gerekliliklere sahip olmayı ve belgeleri tamamlamayı bekleyin. 

Otel rezervasyonu ve uçak bileti gibi sizin orada kalıcı olarak bulunmadığınızı ve seyahatinizin sonunda döneceğinizi belgeleyen rezervasyonlar; Schengen vizesi almanızı kolaylaştıracaklardır.

 


ipekincir
İpek İncir
393 Yazı
Marmara Üniversitesi Reklam bölümünde yüksek lisans yaptı. Eğitimini tamamlamak için bir süre Londra’ya gitti. Otomotiv, sağlık, turizm sektörü gibi birçok farklı alanda içerik üretti. Şimdi ise Enuygun ekibinin bir parçası olarak seyahat yazıları yazıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN