Schengen vizesini bir kez aldıktan sonra yurt dışı turlarınızda vize işlemlerinizin hızlanacağından ve başvurunun nasıl yapılacağından daha önceki yazılarımızda bahsetmiştik. Bazı başvurular ise olumsuz olarak sonuçlanıyor, peki Schengen vizesi için yapılan başvurular neden reddedilir, reddedilmemesi için neler yapılmalıdır? 

Schengen vizesi başvurularında gidilecek ülkenin konsolosluğu sizde en önemli olarak düşündüğü 2 sorunun cevabını arıyor; o ülkede bulunduğunuz süre boyunca size yetecek paranız var mı, geri dönecek misiniz? İlk sorunun cevabı için sizden banka hesap cüzdanı, ev, araba ve benzeri mal varlıklarınızın listesini istiyor. İkinci sorunun cevabını bulmak için sizin iş yerinizden belgeler, maaş bordronuz, aslında izinli olduğunuzu bildiren imzalı belge ve benzeri bir sürü evrak istiyor.( Schengen vizesi için gerekli olan evrakları buradan öğrenebilirsiniz..) Vize başvurusunun reddedilmesinin temel nedenleri arasında bu sorular için oluşacak olumsuz cevaplar gelmektedir. Maddi açıdan kanıtlanmış yeterli gücünüz yoksa, o ülkedeki seyahatinizi tamamlayacağınız düşünülmüyorsa başvurunuz reddedilir.

İçindekiler

 

Pasaportunuzun geçerlilik süresi dolmuşsa, daha önceden sınır dışı edilmişseniz, seyahat sigortası yaptırmamışsanız, eksik belge teslim etmişseniz vizenizin reddedilme olasılığı yüksektir. Ayrıca seyahatinizin amacıyla ilgili konsoloslukta şüphe oluşmuşsa da güvenlik nedeniyle yine reddedilebilirsiniz.Asıl olarak sizin ülkenize bağlılığınızın üst düzeyde ve dönmeme ihtimalinizin neredeyse sıfır olması beklenmektedir.  Daha önceden reddedilmişseniz de vize almanız  zor olacaktır. Bu nedenden dolayı vize reddi ile karşılaşmamak için tüm gerekliliklere sahip olmayı ve belgeleri tamamlamayı bekleyin. 

Otel rezervasyonu ve uçak bileti gibi sizin orada kalıcı olarak bulunmadığınızı ve seyahatinizin sonunda döneceğinizi belgeleyen rezervasyonlar; Schengen vizesi almanızı kolaylaştıracaklardır.

 


cemdisbudak
Cem Dişbudak
77 Yazı
İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Çok sayıda internet sitesi ve dergide konular editörü olarak çalıştı. İçerik ve sosyal medya trendleriyle ilgili birçok konferansa konuşmacı olarak katıldı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar