Sayılarla İstanbul’un yeni havalimanı


Tuğba Hacıbayramoğlu
11 Aralık 2019 | 29

29 Ekim’de açılması planlanan İstanbul’un yeni havalimanı için hazırlıklar sürüyor. Dünyanın en büyüklerinden biri olacak havalimanı tamamlandığında 200 milyon yolcu kapasiteli olacak. Havalimanı ilk açıldığında ise 90 milyon yolcuyu ağırlayabilecek kapasitede olması planlanıyor.

Hedef 200 milyon

İstanbul’da açılacak 3. Havalimanı için sayılı günler kaldı. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda hizmete girmesi planlanan havalimanının tüm bölümleri tamamlandığında 200 milyon yolcuyu ağırlayabilecek kapasitede olması planlanıyor.

Özel tasarımlı kule

İstanbul’un yeni havalimanı kontrol kulesiyle de fark yaratacak. Özel olarak tasarlanan kule mimari olarak Türkiye’nin en güzel havalimanı kontrol kulesi olma özelliğini taşıyacak. 228 farklı pasaport noktası Havalimanlarında en sık karşılaşılan sorunlardan biri ise uzayan pasaport kuyrukları. 3. Havalimanı’nda bu problemi ortadan kaldırmak için 228 farklı pasaport noktası bulunacak.

Otoparkı 40 bin araç kapasiteli olacak

Havalimanına kendi aracıyla gelen yolcular için 40 bin araç kapasiteli otopark bulunacak. Böylece en yoğun dönemlerde dahi otoparkta oluşan kapasite azlığının önüne geçilmesi planlanıyor. İstanbul’un yeni havalimanı açılana kadar şimdilik Atatürk veya Sabiha Gökçen Havalimanı’na uçuşları karşılaştırmak isterseniz tıklayın!

Tuğba Hacıbayramoğlu
2217 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.