Sahte parayı ayırt etmek için hangi güvenlik işaretlerine dikkat etmeliyiz?

betulsungurlu
İçindekiler

TL banknotlarda gerçeğinin sahtesinden kolaylıkla ayırt edilmesi için 12 adet güvenlik işareti bulunur. Bunlar; Holografik Şerit Folyo, Emniyet Şeridi, Gizli Görüntü, Filigran, Bütünleşik Görüntü, Kabartma Baskı, Görme Engellilere Yönelik Özellik, Mikro Yazılar, Renk Değiştiren Şerit, Boyut Farkı, Renklendirilmiş Banknot Kâğıdı ve Ultraviyole Özelliklerdir.

Bu özelliklerin bir kısmı sade vatandaşın ayırt edebilmesi için eklenmiş, bir kısmı ise sadece profesyonellere yöneliktir. Üstelik halka yönelik olarak bulundurulan güvenlik işaretlerinin fark edilmesi için özel araçlara ihtiyaç yoktur. Bu işaretleri öğrenerek sahte parayı gerçeğinden kendimiz de ayırt etmeye çalışabiliriz.

Dikkat edebileceğimiz bazı güvenlik işaretleri aşağıdaki gibidir.

1.      Holografik şerit folyo:

Banknot tasarımıyla uyumlu çeşitli motiflerden oluşur. Gerçek banknotlarda Atatürk portresinin sağ tarafında yer alır ve parlak yansımalar verir. Dikdörtgen şekil içinde TL harfleri farklı açıdan bakıldığında 20 ya da 50 gibi banknot değerine dönüşür.

2.      Emniyet Şeridi:

Kâğıda gömülü olan ince bir şerittir. Üzerinde 50 TL ya da 20 TL gibi paranın değeri yazılıdır. Işığa tutulduğunda kesintisiz bir hat şeklinde olmalıdır.

3.      Gizli görüntü:

Atatürk portresinin sağ alt köşesinde bulunan yedigende paranın değeri olan sayının farklı açılardan bakıldığında (20, 50, 100 vb) görülebilmesi gerekir.

4.      Filigran:

Banknotun ön yüzünün sol tarafında bulunan küçük Atatürk portresi ile paranın değerini gösteren rakamları içerir. Banknot ışığa tutulduğunda her iki yüzden de görülebilir.

5.      Kabartma Baskı:

Banknotun ön yüzünün bazı bölümlerinde dokunulduğunda hissedilir.

6.      Renk değiştiren Şerit:

Banknot üzerinde yer alan bir diğer şerittir. Emniyet şeridinden daha kalın olup farklı açılardan bakıldığında parlar. Üzerinde paranın değeri yazar; 20 TL ya da 50 TL gibi.

7.      Görme Engellilere Yönelik Özellik:

Gerçek banknotların ön yüzünde, filigranın üzerinde yer alan ve parmakla dokunulduğunda hissedilen noktalar bulunur.

8.      Mikro Yazılar:

Gerçek paranın ön yüzünde bulunan ay yıldızın içerisinde paranın değeri 50 TL, 20 TL vb şerit halinde yazılıdır.

betulsungurlu
Betül Sungurlu
339 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Uzman Yazarlar