Sahte kredi kuruluşlarına dikkat!

betulsungurlu

Geçtiğimiz hafta hem BDDK, hem de Türkiye Bankalar Birliği tüketicileri uyarmak amacıyla birer kamuoyu duyurusu yayınladı. Duyuruda yasal izni olmadığı halde kredi verme vaadiyle müşteri bilgileri toplayan internet sitelerine karşı tüketicilerin dikkatli davranması gerektiğinin altı çiziliyor.

“Gayrimenkul ipotekli kredi mi lazım ?” ; “nakit ihtiyacına çözüm”; “kredi fırsatı, kefilsiz, kredi tutarı istediğiniz hesaba gönderilir”; “araç ve konut krediniz bizden” “kredi kartı borçlarınızı tek seferlik, çok düşük işlem bedeli ile yapılandırıyoruz” gibi ifadelerle kendilerine banka izlenimi veren sitelerden uzak durmak gerekiyor. Kredi kullanıcıları bu siteler aracılığıyla sadece yanlış yönlendirilmekle kalmıyor, kişisel bilgilerini de iletmiş olduklarından çeşitli mağduriyetlere maruz kalabiliyor.

Özellikle kredi kart borcunu ödemekte zorlanan tüketicileri hedef alan bu siteler, yasal olmayan yöntemler kullanarak tüketicilere kredi kart borçlarından kurtulmayı vadediyor. Ayrıca normal piyasa koşullarına göre çok daha cazip şartlar sunduğunu iddia eden bu sitelere itibar eden tüketiciler ise yasal olmayan bir sürece dâhil olduklarının farkına bile varamayabiliyor.

İnternet sitesi yasal mı, değil mi?

Internet üzerinden gazete okurken bile gözümüze çarpabilen bu sitelerin linklerine tıklandığında profesyonel görüntü vermemesi aslında birçoğumuz için yasal olmadığını anlamak için yeterli! Ya da iletişim bilgisi olarak sadece bir cep telefon numarası veriyor olması… Ayırt etmek de güçlük çekecek olan tüketicilerin ise aşağıdaki linkten mutlaka sorgulama yapmasını tavsiye ediyoruz.

Türkiye’deki bankacılık düzenlemelerine göre, bankacılık faaliyetinde bulunan bir kurumun Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu’ndan izin alması zorunludur. BDDK tarafından kuruluş ve faaliyet izni verilen finansal kuruluşların listesine http://www.bddk.org.tr/WebSitesi/turkce/Kuruluslar/Kuruluslar.aspx linkinden ulaşılabilir.

betulsungurlu
Betül Sungurlu
339 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Uzman Yazarlar