Avrupa Birliği’nin resmi para birimi olan Euro, çoğu ülke parasına oranla daha yüksek değere sahip olduğundan dolayı sahtecilik yapanların da ilk tercihlerinden. Gelişen teknoloji paraların taklit edilememesi için yeni gelişmeler ortaya çıkarsa da sahteciler de benzer teknolojilerle olabildiğince gerçeğe yakın paralar yapmaya çalışıyorlar. Yine de basit yöntemlerle kolay bir şekilde sahte Euroyu anlayabilirsiniz.

İçindekiler

Kağıt kalitesi

Gerçek Euroda kullanılan kağıt banknot kağıdı olduğundan normal piyasa kağıdı olan sahte paradan ayırt edilebilir. Gerçek parada biraz daha yumuşak bir doku var ve de kaygandır.

Hologram

Sahte Eurolarda gerçeğe oranla daha mat bir hologram vardır. Gerçek hologram ise daha parlaktır.

Şekiller ve Renk

Gerçek Eurodaki şekiller çok net ve belirginken sahte olanda bilgisayar çıktısı görüntüsünde ve siliktir. Aynı şekilde yazılar ve rakamlar da gerçek Euro ile karşılaştırıldığında grafik olarak belirgin değildir.

Rakam

Gerçek Euronun arka yüzündeki rakam renk değiştirme özelliğine sahipken sahte olanda renk değiştirmeye yarayan mürekkep kullanılmaz.

Sahte Euroyu anlamak için diğer yöntemler

Bunların dışında sahte parada kabartma baskı yoktur, emniyet şeridi ve filigran baskı tam olarak taklit edilemez. Sahte parada hologram rakamın üzerine gelirken gerçek parada rakam hologramın üstünde kalıyor.

Ayrıca her Euro banknotunun kendine özgü rengi ve ölçüsü (*) var.

  • 5 Euro= 120 x 62 (Gri)
  • 10 Euro = 127 x 67 (Kırmızı)
  • 20 Euro = 133 x 72 (Mavi)
  • 50 Euro = 140 x 77 (Turuncu)
  • 100 Euro = 147 x 82 (Yeşil)
  • 200 Euro = 153 x 82 (Sarı)
  • 500 Euro = 160 x 82 (Mor)

*Milimetre

 


cemdisbudak
Cem Dişbudak
76 Yazı
İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Çok sayıda internet sitesi ve dergide konular editörü olarak çalıştı. İçerik ve sosyal medya trendleriyle ilgili birçok konferansa konuşmacı olarak katıldı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar