Gelişen teknoloji ile birlikte telefondan kıyafete, yüzükten paraya kadar birçok ürünün sahtesi yapılabiliyor. Özellikle sahte paraların gerçeğinden ayırt edilmesi oldukça zor olabiliyor. Dolar değerli bir döviz olmasıyla en çok sahtesi basılan para birimlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Peki doların gerçeği ile sahtesi nasıl ayırt edilir? Siz de dolar alacaksanız ve sahte dolar olmasından çekiniyorsanız işte sahte doları anlamanın yolları.

İçindekiler

Kağıdı inceleyin

dolar1

Sahte doları gerçek dolardan ayırt etmek, dikkatli davrandığınızda oldukça kolay. Bazen sadece kağıdını inceleyerek bile sahte doları anlamak mümkün olabiliyor. Sahte paraların kağıt kalitesi daha farklı olur. Ayrıca şekil ve renklerde dağınıklıklar da sahte doları anlamak için dikkat edebileceğiniz noktalar arasında bulunur. Gerçek doların rengi daha canlıyken sahte dolar daha soluk bir renge sahiptir. Sahte doların üzerindeki portreler ve çizgilerin kalitesi de çok daha düşüktür.

Kabartmaları hissedin

dolar2

Dolar banknotlarının her iki tarafında kabartma baskılar var. Doların ön ve arkasında intaglio adı verilen baskı tekniği ile portreler, seri numaralar ve yazılar kabarık bir şekilde yazılıyor. Dolar banknotunu elinize aldığınızda parmaklarınızla bu kabartmaları hissedip hissetmediğinizi kontrol etmelisiniz.

Emniyet şeridini kontrol edin

dolar3

Doların gerçek olduğunu anlamak için en garantili yöntem paranın ipi içerisindeki yazıyı kontrol etmek. 1996 yılına kadar ABD doları basılırken emniyet şeridi koyulmuyordu ancak 1996 yılından sonra üretilen dolarlar emniyet şeridi ile üretilmeye başladı. Sahte dolar basanlar da bu açıdan gerçek banknotları taklit edemez hale geldi. Sahte doları ayırt etmek için elinize aldığınızda ışığa tutup güvenlik şeridini kontrol etmeniz gerekir. Bu şeritte USA ve banknot tutarı yazmalı. Örneğin 100 dolarlık bir banknotu elinize aldığınızda USA HUNDRED yazısını paranın iki tarafında da görürseniz o gerçek dolardır.

Işığa tutun

dolar4

Sahte dolar nasıl anlaşılır sorusunun ilk cevabı genelde ışığa tutmak oluyor. Emniyet şeridini kontrol etmek için de banknotu ışığın altına tutmanız gerekiyor. Işığa tuttuğunuzda sadece emniyet şeridi değil, renk değiştiren bandı da kontrol edebilirsiniz. 10, 20 ve 50 dolarlık banknotların sağ üst köşesinde bir bant bulunuyor. Bu bant ışığa tuttuğunuzda renk değiştirme özelliğine sahip.

Dünyanın en çok kullanılan dövizi

ABD doları, dünyada dolaşımda en çok bulunan döviz türüdür. Bu para biriminin geçerli olmadığı ülke sayısı yok denecek kadar az olduğu dünya için önemli bir yere sahip. Ülkemizde de dolar birikim aracı olarak kullanıldığı gibi turistik seyahatler için de önemlidir.


nihanbayram
Nihan Bayram
414 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN