Sağlıkta dönüşüm ve GSS projesi

mugekanbay
İçindekiler

2008'de yürürlüğe giren ancak çalışmaları devam ettiğinden 1 Ocak 2012'ye erteleme kararı alınan zorunlu Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamına SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı'ndan sosyal güvencesi olmayan ve Yeşil Kart uygulamasından yararlanamayan yaklaşık 3 milyon kişi alınacak. Ancak, primini cepten ödemesi gerekecek. Ödenecek miktarı SGK belirleyecek. SGK tarafından yapılacak tespit sonucunda vatandaş, aylık gelirine göre prim ödeyerek Genel Sağlık Sigortası'ndan yararlanılabilecek. SGK görevlileri, vatandaşın gayrimenkullerinin yanı sıra bankalardaki mevduat hesaplarını ve kredi kartı limitini de kontrol edecek.

Yeşil kart sistemi yürürlükten kalktı!

Artık yeşil kartlılar da genel sağlık sigortalısı olarak kabul ediliyor ve 1.5 milyon yeşil kartlı gelir tespiti başvurusundan muaf tutuldu.

GSS'ye dahil olmayana 212 TL ceza!

74 milyon nüfusun tamamını genel sağlık sigortasına dahil edildi. Sosyal güvencesi olmayanların, genel sağlık sigortasına başvurması zorunlu ve bu kapsamdaki 1.7 milyon kişinin, bir ay içinde başvurularını tamamlaması gerekiyor.

Aksi takdirde ailedeki her kişi için aylık en yüksek tavan olan 212 TL prim borcu çıkarılacak. SGK il, ilçe müdürlükleri ile sosyal yardımlaşma ve dayanışma müdürlüklerine başvurmak sigortayı başlatmak için yeterli olacak.

Özel sağlık kuruluşları ve SGK

SGK'lılar özel sağlık kuruluşlarının hizmetinden yararlanabiliyor ancak kurumca belirlenen oranı geçmemek üzere kişilerden ilave ücret alabileceği belirlendi. %30-70 arasında fark istenebiliyor, bu fiyat farkları görünür bir biçimde, hastalara sergilenecek. 2012 yılı sözleşmesi ile özel sağlık kuruluşlarında görev yapan doktorlar en fazla saatte 6 ve günde de 60 hastayı muayene edebilecek.

mugekanbay
Müge Kanbay
159 Yazı
İçerik editörü. Marmara İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. 6 yıldır internet bazlı projelerde ürün geliştirme-içerik üzerine çalışıyor.
Uzman Yazarlar