Sağlık ve seyahat sigortaları da internetten sorgulanabilecek


Betül Sungurlu
| 1 Dakikalık Okuma| 41 |Güncellenme : 10 Aralık 2019

Sigorta sektöründe online uygulamalar hayata geçirilmeye devam ediyor. İnternet üzerinden trafik sigortası sorgulaması uygulamasının hizmete açılmasından sonra, sağlık ve seyahat sigortalarında da online uygulamalar hizmete açıldı.

Kişi ve kurumların anlık olarak poliçe bilgilerine ulaşabilmeleri için Sigorta Bilgi Merkezi bünyesinde genel poliçe sorgulama uygulaması hayata geçirildi. Bu kapsamda artık sağlık ve seyahat sigortası poliçe sahipleri de kimlik ve poliçe numaraları ile sigorta bilgilerini sorgulayabilecek.

Sigorta şirketleri, sağlık sigortası ve poliçe bilgilerini en fazla 1 gün gecikmeli olarak Sigorta Bilgi Merkezi sistemine bildirmeye başladı. Böylece var olan sağlık poliçeleri Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi'nden sorgulanabilmeye başlandı.

Yeni uygulama ile sağlık sigortası poliçesi sahiplerinin ulaşabileceği bilgiler ise aşağıdaki gibi

  • Poliçe ana bilgileri

  • Sigortalı bilgileri ve hareketleri

  • İndirim/ek prim bilgileri

  • Yürürlükte olup olmadığı

Konsolosluklar, seyahat sigortanızı internetten teyit edebilecek.

Sağlık sigortaları ile birlikte seyahat sağlık sigortasına sahip kişiler de bu sorgulama ekranını kullanarak poliçelerini sorgulayabiliyor.

Özellikle Schengen ülkelerine yönelik vize uygulamaları nedeniyle gereken seyahat sağlık sigortanızı konsolosluklar da Sigorta Bilgi Merkezi’nin web sitesi üzerinden sorgulayabilir. Ayrıca gerek duyan sigorta sahipleri, poliçe geçerliliklerinin konsolosluklara Sigorta Bilgi Merkezi üzerinden sorgulatarak teyit ettirebilir.

Betül Sungurlu
454 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.