Safranbolu'da mutlaka yapmanız gereken 10 şey

muratekinay
İçindekiler

Homeros'un ünlü İlyada destanında Pallagonya olarak adı geçen Safranbolu, yurdumuzda herkesin görmesi gereken benzersiz yerlerden biri. Bölgenin adı ile birlikte anılan tarihi evleri, birbirinden lezzetli lokumları ve doğal güzellikleri ile Safranbolu'da mutlaka yapılması gerekenler neler dersiniz?

Tokatlı Kanyonu'nda gezinin

Safranbolu, her şeyi geride bırakmak ve doğa ile başbaşa kalmak için benzersiz bir yer. Bölgede bu amaçla gelmeniz gereken ilk yerlerden biri ise Tokatlı Kanyonu. Adını hemen yakınlarında bulunan köyden alan kanyonda kuş sesleri eşliğinde gezinti yapabilir ve huzur dolu bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Tüm bu güzellikleri keşfetmek için Kastamonu'ya uçabilir ve buradan Safranbolu'ya kolayca ulaşabilirsiniz.

Kristal terasa çıkın

Tokatlı Kanyonu turunuzun sonuna doğru kanyonda bulunan kristal terasa çıkabilirsiniz. 80 metre yüksekliği ile bu teras aynı zamanda kanyonun manzarasını en iyi izleyebileceğiniz yerlerden biri. Camdan yapılan terasın üzerindeyken kendinizi adeta metrelerce yüksekte havada duruyormuş gibi hissedebilirsiniz. Buraya çıkmak için küçük bir ücret ödemeniz gerekiyor ancak göreceğiniz manzara için kesinlikle buna değer. Terasın bulunduğu alana ister otomobilinizle isterseniz de yürüyerek gelebilirsiniz. Yürümeyi tercih ederseniz her adımda göreceğiniz manzaranın tam anlamıyla kusursuz olacağını da hatırlatalım.

İncekaya Su Kemeri'ni görün

Kristal terastan kanyonun içlerine doğru inerken solunuza doğru baktığınızda adeta dev bir köprüyü andıran İncekaya Su Kemeri'ni göreceksiniz. Osmanlı sadrazamı İzzet Mehmet Paşa tarafından yaptırılan bu kemer o dönemlerde Safranbolu'ya su getirme amacı ile yaptırılmış. Bugünse bölgeye gelen ziyaretçilerin görmek için can attığı, önüne geçip fotoğraf çektirdiği bir eser olarak biliniyor.

Kaymakamlar Gezi Evi'ni ziyaret edin

Safranbolu denince ilk akla gelen şeylerden biri de geleneksel mimarisi ile bilinen tarihi evleri. Bu evleri daha yakından görmek ve keşfetmek içinse işe Kaymakamlar Gezi Evi'nden başlayabilirsiniz. 3 kata yayılan Kaymakamlar Evi'nde Safranbolu'nun geleneksel yaşamı ile ilgili neredeyse tüm detayları göreceksiniz.

Safranbolu Evleri'ni turlayın

Kaymakamlar Evi en iyilerinden biri olsa da bölgede sayısı iki bin civarında tarihi ev ve konak var. Aralarında dolaşırken Safranbolu tarihine doğru uzun bir yolculuğa çıkabileceğiniz evleri özel olarak düzenlenen turlarla keşfedebilirsiniz. Üstelik eğer yürümek istemiyorsanız bazı tur şirketleri veya otellerin turistik golf arabası tarzında araçlarıyla da turunuzu tamamlayabilirsiniz. Rehberli turların en büyük avantajlarından biri de evleri görürken yaptıranlar ve tarih boyunca içinde yaşayanlarla ilgili detaylı bilgileri de öğrenebilme fırsatı sunması.

Mencilis Mağarası'nı keşfedin

Safranbolu'ya kadar gelmişken, merkeze yaklaşık 8 kilometre uzaklıkta bulunan Mencilis Mağarası'nı da ziyaret etmeden ayrılmayın. Yöreye gelen turistlerin ilk durak noktalarından biri olan mağarada tarihi 200 yıldan eskilere uzanan sarkıt, dikit ve damlataş oluşumları bekliyor. Bu arada, mağaraya çıkmak için oldukça zorlu basamakları tırmanmanız gerek. Ancak bunu göze aldığınız zaman bu zahmete değdiğini anlayacaksınız.

Hıdırlık Tepesi'ne çıkın

Bölgeyi tepeden görüp fotoğraflamak için harika bir yer arıyorsanız doğru adres Hıdırlık Tepesi. Safranbolu'nun girişinde yer alan bu tepeden göreceğiniz manzara fotoğraf makinenizin hafıza kartını kolaylıkla dolduracak türden. Buraya bölgeden ayrılmadan Safranbolu'ya son bir kez bakmak için gelebileceğiniz gibi akşamüstü güneş batarken manzarayı kaçırmamak için de çıkabilirsiniz. Bu arada, Safranbolu'nun bol manzaralı yerlerinde gezinirken acıkırsanız bildiğimiz simitlerden biraz daha susamlı ve sert olan Safranbolu simidinin de tadına mutlaka bakın.

Cinci Han'da kalın

Safranbolu'da konaklamak için de geleneksel evlerin içinde yer alan otellerden pansiyonlara birçok seçeneğiniz var. Bununla birlikte eğer tarihi atmosferi doyasıya yaşamak isterseniz Cinci Han'ı seçebilirsiniz. 1645 yılında inşa edilen tarihi hanın üst katları Safranbolu'yu tepeden izlemek için de son derece ideal. Üstelik buradan tarihi çarşıya kolayca ulaşabilir, geleneksel ürünlerden hediyelik eşyalara kadar sonsuz seçeneklere göz atabilirsiniz. Burası aynı zamanda lezzetli Türk kahvesi ile meşhur. Handa kahvenizi yudumladıktan sonra Safranbolu turunuza devam edebilirsiniz. Safranbou'da kalabileceğiniz diğer otel alternatiflerini karşılaştırmak için tıklayın.

Yörük Köyü'nde çay molası

Safranbolu'dan Karabük'e doğru giderken karşınıza çıkacak Yörük Köyü ise Safranbolu'nun bir minyatürü gibi. Tıpkı Safranbolu gibi tarihi evler ve konaklarla çevrili bu yerde dolaşırken bölgenin en eski evlerinden biri olan Sipahioğlu Konağı'na da uğrayabilirsiniz. Konakta uzun yıllardır yaşamını sürdüren aile ile sohbet edip bölge ile ilgili bilgi almak tüm ziyaretçilerin yaşaması gereken bir deneyim.

Kent Tarihi Müzesi'nde zamanda yolculuk

Safranbolu'nun merkezinde yer alan Kent Tarihi Müzesi'nde bölge ile ilgili çok sayıda eseri ve belgeyi görebilirsiniz. Safranbolu'nun kurulduğu ilk günlerden günümüze nasıl bir değişim geçirdiğini görmek ve tüm bu süreci yansıtan eserlere göz atmak için gelmeniz gereken yer tam olarak burası. Safranbolu'dan ayrılmadan önce yanınıza mutlaka bölgenin en ünlü lezzetlerinden olan lokumlardan alın. Bu konuda en iyi alternatiflerden biri ise bölgenin en eski lokumcularından olan İmren Lokumları. Buranın özellikle çikolatalı, fındıklı ve safranlı lokumları Safranbolu'yu ziyaret edenlerin vazgeçilmezleri arasında.

muratekinay
Murat Ekinay
500 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Uzman Yazarlar