Safranbolu'da mutlaka yapmanız gereken 10 şey

bengisugunaydin

Homeros'un ünlü İlyada destanında Pallagonya olarak adı geçen Safranbolu, yurdumuzda herkesin görmesi gereken benzersiz yerlerden biri. Bölgenin adı ile birlikte anılan tarihi evleri, birbirinden lezzetli lokumları ve doğal güzellikleri ile Safranbolu'da mutlaka yapılması gerekenler neler dersiniz?

İçindekiler

1. Tokatlı Kanyonu'nda gezin

Tokatlı Kanyonu | mustafacan

Safranbolu, her şeyi geride bırakmak ve doğa ile başbaşa kalmak için benzersiz bir yer. Bölgede bu amaçla gelmeniz gereken ilk yerlerden biri ise Tokatlı Kanyonu. Adını hemen yakınlarında bulunan köyden alan kanyonda kuş sesleri eşliğinde gezinti yapabilir ve huzur dolu bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Tüm bu güzellikleri keşfetmek için Kastamonu'ya uçabilir ve buradan Safranbolu'ya kolayca ulaşabilirsiniz.

Konum Linki

Uçak Bileti

2. Kristal terasa çıkın

Kristal Teras | delic.photography

Tokatlı Kanyonu turunuzun sonuna doğru kanyonda bulunan kristal terasa çıkabilirsiniz. 80 metre yüksekliği ile bu teras aynı zamanda kanyonun manzarasını en iyi izleyebileceğiniz yerlerden biri. Camdan yapılan terasın üzerindeyken kendinizi adeta metrelerce yüksekte havada duruyormuş gibi hissedebilirsiniz. Buraya çıkmak için küçük bir ücret ödemeniz gerekiyor ancak göreceğiniz manzara için kesinlikle buna değer. Terasın bulunduğu alana ister otomobilinizle isterseniz de yürüyerek gelebilirsiniz. Yürümeyi tercih ederseniz her adımda göreceğiniz manzaranın tam anlamıyla kusursuz olacağını da hatırlatalım.

Kristel teras 2023 giriş ücretleri: 10 TL

Konum Linki

Yazar Notu: Hemen yanında ücretli otopark bulunsa da 300 metreden kısa bir mesafede yer alan ücretsiz oark yerini tercih edebilirsiniz.

3. İncekaya Su Kemeri'ni görün

İncekaya Su kemeri | Senol Demir

Kristal terastan kanyonun içlerine doğru inerken solunuza doğru baktığınızda adeta dev bir köprüyü andıran İncekaya Su Kemeri'ni göreceksiniz. Osmanlı sadrazamı İzzet Mehmet Paşa tarafından yaptırılan bu kemer o dönemlerde Safranbolu'ya su getirme amacı ile yaptırılmış. Bugünse bölgeye gelen ziyaretçilerin görmek için can attığı, önüne geçip fotoğraf çektirdiği bir eser olarak biliniyor.

İncekeaya Su Kemeri 2023 giriş ücretler

Ücretsiz

Açık olduğu saatler

09.00- 19.00

Konum Linki

4. Kaymakamlar Gezi Evi'ni ziyaret edin

Safranbolu Kaymakamlar Gezi Evi | W.Y.Lin

Safranbolu denince ilk akla gelen şeylerden biri de geleneksel mimarisi ile bilinen tarihi evleri. Bu evleri daha yakından görmek ve keşfetmek içinse işe Kaymakamlar Gezi Evi'nden başlayabilirsiniz. 3 kata yayılan Kaymakamlar Evi'nde Safranbolu'nun geleneksel yaşamı ile ilgili neredeyse tüm detayları göreceksiniz.

Kaymakamlar Gezi Evi 2023 giriş ücreti 20 TL

Açık olduğu saatler: 09.00- 17.30

Konum Linki

5. Safranbolu Evleri'ni turlayın

Safranbolu Evleri

Kaymakamlar Evi en iyilerinden biri olsa da bölgede sayısı iki bin civarında tarihi ev ve konak var. Aralarında dolaşırken Safranbolu tarihine doğru uzun bir yolculuğa çıkabileceğiniz evleri özel olarak düzenlenen turlarla keşfedebilirsiniz. Üstelik eğer yürümek istemiyorsanız bazı tur şirketleri veya otellerin turistik golf arabası tarzında araçlarıyla da turunuzu tamamlayabilirsiniz. Rehberli turların en büyük avantajlarından biri de evleri görürken yaptıranlar ve tarih boyunca içinde yaşayanlarla ilgili detaylı bilgileri de öğrenebilme fırsatı sunması.

6. Mencilis Mağarası'nı keşfedin

Safranbolu Mencilis Mağarası | erkan.ozdemir83

Safranbolu'ya kadar gelmişken, merkeze yaklaşık 8 kilometre uzaklıkta bulunan Mencilis Mağarası'nı da ziyaret etmeden ayrılmayın. Yöreye gelen turistlerin ilk durak noktalarından biri olan mağarada tarihi 200 yıldan eskilere uzanan sarkıt, dikit ve damlataş oluşumları bekliyor. Bu arada, mağaraya çıkmak için oldukça zorlu basamakları tırmanmanız gerek. Ancak bunu göze aldığınız zaman bu zahmete değdiğini anlayacaksınız.

Mencilis Mağarası 2023 giriş ücreti: 25 TL

Açık olduğu saatler: 09.00- 17.00

Konum Linki

7. Hıdırlık Tepesi'ne çıkın

Hıdırlık Tepesi | tsaiid

Bölgeyi tepeden görüp fotoğraflamak için harika bir yer arıyorsanız doğru adres Hıdırlık Tepesi. Safranbolu'nun girişinde yer alan bu tepeden göreceğiniz manzara fotoğraf makinenizin hafıza kartını kolaylıkla dolduracak türden. Buraya bölgeden ayrılmadan Safranbolu'ya son bir kez bakmak için gelebileceğiniz gibi akşamüstü güneş batarken manzarayı kaçırmamak için de çıkabilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Bu arada, Safranbolu'nun bol manzaralı yerlerinde gezinirken acıkırsanız bildiğimiz simitlerden biraz daha susamlı ve sert olan Safranbolu simidinin de tadına mutlaka bakın.

8. Cinci Han'da kalın

Cinci Han

Safranbolu'da konaklamak için de geleneksel evlerin içinde yer alan otellerden pansiyonlara birçok seçeneğiniz var. Bununla birlikte eğer tarihi atmosferi doyasıya yaşamak isterseniz Cinci Han'ı seçebilirsiniz. 1645 yılında inşa edilen tarihi hanın üst katları Safranbolu'yu tepeden izlemek için de son derece ideal. Üstelik buradan tarihi çarşıya kolayca ulaşabilir, geleneksel ürünlerden hediyelik eşyalara kadar sonsuz seçeneklere göz atabilirsiniz. Burası aynı zamanda lezzetli Türk kahvesi ile meşhur. Handa kahvenizi yudumladıktan sonra Safranbolu turunuza devam edebilirsiniz. Safranbou'da kalabileceğiniz diğer otel alternatiflerini karşılaştırmak için tıklayın.

Konum Linki

9. Yörük Köyü'nde çay molası

Yörük Köyü | B@ni

Safranbolu'dan Karabük'e doğru giderken karşınıza çıkacak Yörük Köyü ise Safranbolu'nun bir minyatürü gibi. Tıpkı Safranbolu gibi tarihi evler ve konaklarla çevrili bu yerde dolaşırken bölgenin en eski evlerinden biri olan Sipahioğlu Konağı'na da uğrayabilirsiniz. Konakta uzun yıllardır yaşamını sürdüren aile ile sohbet edip bölge ile ilgili bilgi almak tüm ziyaretçilerin yaşaması gereken bir deneyim.

Konum Linki

10. Kent Tarihi Müzesi'nde zamanda yolculuk

Kent Tarihi Müzesi

Safranbolu'nun merkezinde yer alan Kent Tarihi Müzesi'nde bölge ile ilgili çok sayıda eseri ve belgeyi görebilirsiniz. Safranbolu'nun kurulduğu ilk günlerden günümüze nasıl bir değişim geçirdiğini görmek ve tüm bu süreci yansıtan eserlere göz atmak için gelmeniz gereken yer tam olarak burası. Safranbolu'dan ayrılmadan önce yanınıza mutlaka bölgenin en ünlü lezzetlerinden olan lokumlardan alın. Bu konuda en iyi alternatiflerden biri ise bölgenin en eski lokumcularından olan İmren Lokumları. Buranın özellikle çikolatalı, fındıklı ve safranlı lokumları Safranbolu'yu ziyaret edenlerin vazgeçilmezleri arasında.

Açık olduğu saatler: 09.30- 17.30

Konum Linki


bengisugunaydin
Bengisu Günaydın
142 Yazı
Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Eğitim için İngiltere'ye giderek yeni keşiflere yelken açtı. Edebiyat ve seyahati birleştirdiği kariyeri boyunca pek çok roman çevirisi yaptı ve seyahat yazıları üretti. Şimdi ise Enuygun ekibinde seyahat yazıları yazarak deneyimlerini paylaşıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN