Sabit telefondan vazgeçemeyenlerin çoğu internet kullanımları nedeniyle aboneliklerini sonlandırmıyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu’nun 11.05.2013’te yürürlüğe giren kararı ile artık ev ya da iş telefon aboneliklerini iptal edenler ya da borcundan dolayı hatları feshedilen abonelerin internet hizmetleri hemen sonlandırılmayacak. Tüketiciler hatların kapatılmasından itibaren 60 gün süreyle internet hizmeti almaya devam edecek. Bundan önceki uygulamada sabit hat kapatıldığı anda internet hizmeti de durduruluyordu.

Köprü süresi adı verilen bu 60 günlük sürede, tüketici dilerse işletmecilerin kendisine teklif edeceği yalın ADSL hizmetine ya da diğer işletmecilerin sabit telefon hizmetine geçiş için abonelik şartlarını değerlendirebilecek. Bu süre zarfında kendisine sunulan internet hizmetinden de yararlanmaya devam edebilecek olan abone, dilerse kendi isteğiyle internet aboneliğini sonlandırabilir.

60 günlük kullanım ücretsiz

Abonelerin internet kesintisi yaşamadan geçiş ya da iptal sürecini yönetebilmelerini olanak sağlayan bu uygulamada tüketici, yalın ADSL ya da diğer işletmecilerin sunduğu sabit telefon hizmetine geçmese dahi, bu 60 günlük internet kullanım hakkı için herhangi bir fatura ya da kota aşım ücreti ödemeyecek!

Sabit telefona ihtiyacımız azalıyor

Mobil telefonların konuşma ve internet kullanımı ile hayatımızda daha çok yer almasıyla sabit telefona ihtiyacımız giderek azalıyor. 2008 yılı sonunda toplam 17 milyon 500 bin olan sabit telefon abone sayısı, 2013 yılının ilk çeyreği itibariyle 13 milyon 500 bine kadar geriledi.

Son bir yıl içerisinde abone kayıpları ile birlikte sabit telefonlardan 3 aylık konuşma trafiği de 4,5 milyar dakikadan 3,3 milyar dakikaya kadar geriledi. 

 

Betül Sungurlu
454 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.