Sabit internet abone sayısı %10, kullanım %70 arttı!

betulsungurlu

Karşılaştırma sitesi Enuygun.com’un analizine göre Türk internet kullanıcısı, internetten indirdiği her 9 bit veriye karşılık 1 bit veri yüklüyor. Mobil internete kıyasla oldukça yavaş büyüyen sabit internet pazarında, abonelerin internet kullanım miktarındaki hızlı yükseliş dikkat çekiyor. Sabit internet pazarı, kablo ve fiber internet ile büyüyor.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu verileri ile derlenmiş Enuygun.com’un analizine göre, xdsl, fiber, kablo ve diğer bağlantıları kullanan sabit genişbant internet abone sayısı, 2011 yılı ikinci çeyrek itibariyle bir yıl öncesine göre yaklaşık 540 bin abone daha kazanarak 7,45 milyona ulaştı. Aynı dönemde abone sayısını 2,8 milyon kadar artıran mobil internet pazarının yanında oldukça yavaş büyüyen sabit internet pazarında, abonelerin internet kullanım miktarı ise önemli ölçüde arttı. 2010 yılı ikinci çeyrekte sabit genişbant internet abonelerinin 240 bin Tbyte olan toplam internet kullanım miktarı, 2011 ikinci çeyrek itibariyle 401 bin Tbyte’a yükseldi. Bu verilere göre sabit internet abone sayısı %8, kullanım miktarı ise %67 arttı.

İnternet

9 veri indiriyor, 1 veri yüklüyoruz Enuygun.com analizinde ayrıca internet kullanım özelliklerini de inceledi. BTK verilerine göre, sabit internet abonelerinin kullanımının yaklaşık %89’u veri indirme, %11’i ise veri yükleme şeklinde gerçekleşiyor. Türkiye’de sabit genişbant internet abonelerinin yaklaşık %75’i 8 Mbit/s hıza kadar olan bağlantıya sahip. Şu anda ADSL ya da fiber gibi internet tarifelerinde veri yükleme hızı ortalama olarak veri indirme hızının sekiz ile onda biri oranında veriliyor. Veri yükleme ile indirme arasındaki bu oranda, sunulan hızların da payı bulunuyor. Özellikle sosyal medya kullanımının artışına paralel olarak zaman içerisinde veri yükleme hızının artırılmasının da gündeme gelmesi bekleniyor.

Sabit internet kablo ve fiber ile büyüyor! Bir yılda abone sayısını 540 bin civarında artıran sabit internet pazarında kablo ve fiber internetin payı ise oldukça yüksek! Abone artışının %49’unu ADSL abone sayısındaki artış, %50’sini ise fiber ve kablo internet abone sayısındaki artış oluşturuyor. 2011 ikinci çeyrek itibariyle son bir yılda kablo internet abone sayısı 191 binden 368 bine; fiber internet abone sayısı ise 100 binden 190 bine yükseldi. ADSL ile fiber internet bağlantı tarifeleri arasındaki fiyat aralığının daraldığını belirten www.enuygun.com Baş Analisti Betül Sungurlu, tüketicilerin ise bunu yavaş yavaş fark etmeye başladığını gözlemlediklerini belirtti.

betulsungurlu
Betül Sungurlu
339 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Uzman Yazarlar