Yolcuların kendi bagajlarını kendilerinin vermelerini sağlayacak kiosklar Sabiha Gökçen Havalimanı’nda kullanılmaya başlandı. Hem Pegasus Havayolları hem de THY yolcuları, dilerlerse bagaj sırası beklemeden bavullarını bu cihazlara koyarak kendi işlemlerini kendileri yapabilecek.

Sıra bekleme derdine son

Havayollarındaki bagaj sırası yoğunluğunu azaltması beklenen sistemle hızlı bir şekilde bavulunuzu verebileceksiniz. Yaptığınız online check-in ve bilet PNR numaralarınızı girip gideceğiniz havaalanı ve uçuş bilgilerini girerek bavulunuzu bu cihaza bırakıyorsunuz. Böylece cihazın başında görevli bulunmadan işlemlerinizi de kendiniz yapabiliyorsunuz.

Pegasus ve THY kiosk koydu

Bu kioskların kullanımı dünyada belli başlı havaalanı ve havayolu şirketleri tarafından geçtiğimiz aylarda başlatılmıştı. Türkiye’de ilk olarak Pegasus Havayolları Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan bu cihazları kullanıma açmıştı. THY da yine Sabiha Gökçen Havalimanı’nda cihazlardan kurup kullanıma açtı. Sabiha Gökçen’de bagaj sırasında uzun kuyruklar beklemek istemiyorsanız bu uygulamadan yararlanabilirsiniz.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2314 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.