Avrupa'nın ucuz uçak biletleriyle ün salmış havayolu şirketi Ryanair, Haziran ayında Türkiye uçuşlarına başlıyor. İlk olarak İrlanda'nın başkenti Dublin'den ve Slovakya'nın başkenti Bratislava'dan Dalaman'a karşılıklı olarak uçacak.

Ucuz uçak bileti satmasıyla ünlü

Ryanair, Avrupa'da özellikle ucuz uçak bileti satışlarıyla ünlü bir havayolu şirketi. 5-10 Euro gibi bir tutara bile bilet bulmak mümkün. Avrupa'da da gitgide uçuş ağını genişletiyor. Ancak genelde şehir dışı ya da yoğun olmayan havalimanlarını tercih ediyor. Bagaj hakkı kısıtlı, fazla kiloya yarım kilo bile olsa ciddi fiyat talep ediyor ve koltuk numaranız yok. Yani uçağa ilk binen istediği koltuğa oturabiliyor. Uçak içinde ikram yapmıyor. Böylece uçuş maliyetlerini kısarak ucuza uçak bileti satmış oluyor. Ancak genç bir uçuş filosu var ve dünyada kazaya karışmamış ender havayollarından biri.

İlk olarak Dalaman'a uçuyor

Ryanair Haziran ayında Türkiye uçuşlarına başlama kararı aldı ve biletlerini internet sitesinden satışa çıkardı. Buna göre ilk olarak 24 Haziran'da İrlanda'nın başkenti Dublin'den Dalaman'a, 28 Haziran'da da Slovakya'nın başkenti Bratislava'dan Dublin'e uçacak. Uçuşlar haftada bir gün ve karşılıklı olacak ve eğer sadece Ryanair ile uçacaksanız dönüş için en az bir haftalık bir tatili göze almanız gerekecek.

Bratislava'ya Türkiye'den direkt uçuş

Ryanair'in Dalaman'ı tercih etmesinin en büyük nedenlerinden biri Marmaris ve Fethiye'nin İngiliz turistler arasında popüler olması. Yaz aylarında özellikle Marmaris'e İngilizler yoğun ilgi gösteriyor. Havayolunun Türkiye'deki ikinci uçuş noktası ise Slovakya'nın başkenti Bratislava ile Dalaman arasında. Bratislava, Türkiye'deki havayolu şirketlerinin direkt uçmadığı ender Avrupa başkentlerinden.

Avrupa'da 80'den fazla noktaya sefer

Avrupa'da 80'den fazla noktaya direkt seferleri bulunan Ryanair, bir ülkeye ya da destinasyona uçmaya başladıktan sonra kısa sürede uçuş ağını arttırabiliyor. Yaz bitiminde ya da önümüzdeki yıl Türkiye'de başka yerlere de uçma ihtimali yüksek. Eğer günün işlek olmayan saatlerinde uçmayı göze alacaksanız ve fazla bavul taşımayı sevmiyorsanız, uçakta koltuk numarası önemli değil diyorsanız, Ryanair ile uçmayı tercih edebilirsiniz. Bu arada yol boyunca size bir şeyler satmaya çalışan hosteslerin olduğunu da unutmayın.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2315 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.