Rusya turistlerin alışverişlerinden %18 KDV iadesi alabileceği taxfree uygulaması başlattığını açıkladı. Söz konusu uygulama yeni yılla birlikte ilgili yerlerden yapılan alışverişlerde geçerli olacak.

174 doların üstünde alışverişlerde geçerli

Avrupa'da geçerli olan ve havalimanı ya da anlaşmalı mağazalardan direkt alabileceğiniz Tax Free uygulaması Moskova, St. Petersburg ve Soçi havaalanlarında başladı. Buna göre Rusya'da alışveriş yapan yabancılar 10 bin ruble yani 174 doların üzerindeki alışverişlerinde %18 KDV iadesini alabilecek. Havalimanından alabileceğiniz bu iadeler için fişleri ve ürünlerinizi yanınızda taşıyıp form doldurmanız gerekiyor.

3 havalimanında uygulanacak

Söz konusu uygulama başkent Moskova, St. Peterburg ve Soçi havalimanlarından yapılabilecek. Yurt dışı seyahatlerinizde yabancı ülke pasaportlarıyla beraber dilerseniz duty free yani gümrüksüz alışveriş de yapabilirsiniz. Bunun için duty free nedir başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2315 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.