Ruhsat alınmadan ev satışı yapılamayacak

tugbahacibayramoglu

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, kat irtifakı kurulmadan konut satışı yapılmasına izin vermeyeceklerini açıkladı.

Bakanlık, bazı firmaların temel üstü ruhsatı alndıktan sonra kat irtifakı kurulmadan satış yaptığını ve vatandaşın mağdur edildiğini belirterek bu satışlara karşı sıkı denetim getirilmesi kararı aldı.

Maketten konut satışına son başlıklı yazımızda da belirttiğimiz gibi ruhsat alınmadan, daha inşaat başlamadan yapılan konut satışlarına sıkı denetim geliyor. Hatta bu denetimi Sermaye Piyasası Kurulu (SPK)'nın yapması için de kanun taslağı hazırlandı.

İçindekiler

Satışlara SPK denetimi

Şu anda TBMM komisyonunda görüşülen tasarıya göre Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) dördüncü maddesine eklenecek bir fıkra ile maketten konut satışı yapan konut üreticisi firma, "Halktan para toplama" faaliyetinde gibi görülecek ve diğer sermaye piyasası araçları gibi SPK denetimine tabi tutulacak.

Bayraktar: Vatandaş mağdur oluyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar, konuyla ilgili vatandaşın mağdur edildiğini belirterek şu açıklamayı yaptı: "Bazı kişiler kat karşılığı arsayı alıyor, para vermiyor, maketi hazırlıyor ve satışa çıkartıyor. 800-1000 daireyi yapıyor, sonra satamayınca vatandaş mağdur oluyor. Temel üstü ruhsatı alındıktan sonra kat irtifakı kurulsun. Kat irtifakı kurulduktan sonra satış başlasın ve banka garantörlüğünde hakediş usulüyle inşaatları tamamlasın. Kampanya düzenlemek için de çeşitli izinler alınsın"

Ev satın alırken nelere dikkat edilmeli

Son günlerde maketten satış yapıp daha sonra iflas eden bazı firmalardan sonra bu konuyla ilgili denetimler arttı. Siz de ev satın alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini merak ediyorsanız ev satın alırken kat irtifakına dikkat başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederim.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1289 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN