6 Ocak, La Befana Festivali

Yeni yılın Noel Babasına benzer İtalyanların da La Befana isimli bir kahramanı var. Efsaneye göre uzun burunlu ve kambur bir yaşlı cadı olan La Befana, bütün yılı iyi çocuklar için oyuncak ve hediye hazırlamakla geçiriyor. Hazırladığı bu hediyeleri ise her Ocak ayının 6.günü süpürgesi ile uçarak çocuklara getiriyor. Aslında La Befana’nın Noel Baba’dan farkı sadece yeni yılın 6. gününde gelmesi değil! İnanışa göre yaşlı cadı, kötü çocuklar için hain planlar da yapıyor.

Roma da her Ocak ayında yaklaşık sekiz gün boyunca Piazza Navona bu vesile ile festival havasına bürünüyor. Meydanda oyuncak, hediyelik eşya ve şekerleme stantları kuruluyor. Ocak ayının 5. gecesinde ise tüm şehirde partiler düzenleniyor.

17 Ocak - Sant'Eustachio içinde Hayvanların Kutsanması

Sant'Eustachio Kilisesi'nin önünde Ocak ayının 17’sinde hayvanların kutsanması töreni gerçekleşir. Törenin en karakteristik özelliği birçok farklı hayvanın katıldığı uzun bir alaydır. Bu hayvanların çoğunluğunu evcil kedi ve köpekler oluşturur.

19 Ocak - Roma Purim

Purim, Roma'nın tipik bir Musevi şenliğidir. Bu şenlik, Fransız birliklerinin Musevi gettosunu ateşe verdiği 1793 yılındaki bir olayı anmak için yapılır. Bu olayda ani bir fırtına getto ve sakinlerini yanmaktan kurtardı. O zamandan beri Roma'nın İbranileri bu mucizevi olayı kutluyor.

2 Şubat - La Candelora

Candelora, 492 ve 496 yılları arasında Papa I. Gelasio tarafından oluşturulan dini bir şenlik. Bu gelenek bir nevi arınma ayı olarak kabul edilir ve köklerini Roma tarihinden alır.

Tören, ilk başlarda her 13 Şubat’ta kurban ayini olarak düzenleniyordu. Roman rahipler, kurban edilen hayvanın kan ve derisi (özel kamçı oluşturmak için kesilirdi) aracılığıyla insanların ruhlarının günahlardan temizlendiğine inanıyordu. Tabi halk da… Hatta geleneğin kökleri o kadar güçlüydü ki bu kanlı ayin kaldırıldıktan sonra bile Kilise bu töreni Hıristiyanlığa bir şekilde adapte etmek zorunda kaldı. Romalılar bu ayini daha sonra mumlarla yapmaya başladı. Adı da bu sebeple “La Candelora” oldu. Törenden sonra kutsanmış mumlar sakinlerini korumak üzere evde tutuldu.

9 Şubat - Roma Cumhuriyeti Deklarasyonu

9 Şubat sabahı ünlü vatansever ve siyasetçi Giuseppe Galletti, Piazza del Campidoglio’da Roma Cumhuriyeti'nin kuruluş deklarasyonunu okudu. Cumhuriyet birkaç ay sonra düşse de Kilise’nin hâkimiyetine karşı mücadele eden Romalılar ve İtalyanlar için bu gün özgürlük, bağımsızlık ve fedakârlık adına kutlanmaya devam ediyor.

Roma Cumhuriyeti'nin kuruluşunun yıldönümü ayrıca bir Musevi şenliğidir. Cumhuriyet Anayasası aslında, 1555 yılından bu yana gettoda izole edilen Roma'nın tüm Musevi halkına kurtuluş anlamına gelen ibadet özgürlüğünü de sağlamış oldu.

Şubat, Roma Karnavalı

18. ve 19. yüzyıllarda Roma Karnavalı, tüm Avrupa'da oldukça ünlü bir etkinlikti. Karakteristik özelliği ise tüm şehrin sokaklarında birçok eğlence ve geçit alaylarının olmasıydı. Tüm Romalılar ve şehirdeki yabancılar bu neşeli haftada bulunurdu. En gürültülü olay ise koşan atların geçişiydi; 1870 yılında bir askerin ölümünden sonra kaldırıldı. O zamandan beri Roma Karnavalı ani bir düşüş yaşasa da Şubat aylarında kutlanıyor.

9 Mart - Santa Francesca Romana. Arabaların Kutsanması.

1930’lu yıllarda doğan bu genç geleneğin ilerleyen yıllarda önemini daha da artırması bekleniyordu. Bu yüzyılda otomobilin yaygınlaşması ve tehlikesinin artması, Romalılar’ın araçların koruyucu azizi olarak Santa Francesca Romana’yı seçmelerine neden oldu. Arabaların Foro Romano yakınlarındaki Santa Francesca Romano’ya adanmış kilisenin önünde toplanması ve kutsanmaları yılın her 9 Mart günü gerçekleşir.

19 Mart – Aziz Joseph Bayramı

Hristiyanlıkta Hz. İsa’nın üvey babası ve Meryem’in kocası olan San Giuseppe’nin şöhreti, onu tanımlayan sadelik ve iyilik nedeniyle sıradan insanların arasında çok yaygındır, özellikle de onu koruyucu aziz olarak seçen esnaf arasında… Bu sebeple Roma’da birçok kilise ve çocuk ismini San Giuseppe’den almıştır. Bu azizin isminin bu kadar yaygın olmasının da popülerliğine katkısı büyüktür. Romalılar uzun zamandan beri 19 Mart’ta San Guiseppe’yi anarlar. Bu neşeli günde Romalılar Trionfale’de buluşur. Geleneksel frittelle (krep) ve herkesin önünde muazzam tavalarda hazırlanan kremalı puflar yenilir.

Bu şenliğin "Aziz Joseph Frittellaro Bayramı" olarak da anılmasının bir nedeni budur. Krep stantlarının etrafında esnaf ayrıca kendi tipik ürünlerini sattığı birçok farklı stant açar.

Kutsal Hafta - Colosseum’da Gonfalone’un Gizem Oyunları

Gizem Oyunları, 1264 yılında kuruluşundan bu yana Roma'nın en önemli hayır kurumu olan Gonfalone Kardeşlik Derneği tarafından Kutsal Hafta boyunca organize edilir.

Bu oyunlar arasında en muhteşem performanslardan biri olan Tutku oyunu, Santa Maria della Pieta Kilisesi’ne yakın Kolezyum’da gerçekleşendir. İtalya'da bu oyunun popülaritesi o kadar yüksektir ki, oyuna ait tiyatro metni sayısı oldukça fazladır.Hatta günümüzde Sordevolo adlı 1400 nüfuslu küçük bir kasabada, eski Tutku tiyatro oyunu 400 kişi tarafından üç ay boyunca oynanır.

L’Estate Romana Festivali

Roma, yaz ayları boyunca bu festival kapsamında çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapar. Haziran ayı sonundan Eylül ayına kadar şehrin birçok yerinde tiyatrolar sergilenir, konserler verilir, sinema gösterimleri yapılır. Roma’nın en hareketli olduğu aylar bu sebeple yaz aylarıdır.

Roma'da mevsimlere göre hava bilgisi için Roma'da hava durumu yazımızı okuyabilirsiniz.

Betül Sungurlu
454 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.