Riskli binaların tapularına şerh uygulaması

tugbahacibayramoglu

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, riskli binaların alım satım ve devir işlemleri sırasında tapuda görülebilmesi için şerh uygulamasına başladı. Bu uygulamaya ilk olarak İstanbul'dan başlanıyor.

Kentsel dönüşümde hızlı bir hamle yapan bakanlık, ilk olarak kamu binalarından işe başladı. Hastaneler, okullar vs. etrafımızda yavaş yavaş yıkılan binaları görüyoruz. Bakanlık ayrıca rant oluşmasını engellemek için de tapuda şerh uygulamasına başladı. İlk olarak İstanbul'da riskli görülen ve kentsel dönüşüm kapsamına alınan konutların satış işlemleri sırasında tapu kayıtlarında binanın riskli olduğu görülebilecek.

İçindekiler

İlk olarak İstanbul'dan başlandı

İstanbul'da Kadıköy, Bakırköy, Maltepe, Küçükçekmece ve Üsküdar ilçelerinin de bulunduğu pek çok ilçede riskli görülen binaların tapularına şerh konuldu. Kolon, kiriş boyutları, duvarlarda çatlak ve hasarlar, beton kalitesinin düşüklüğü gibi sorunlar nedeniyle kusurlu bulunan binalara “riskli bina” tespiti yapıldı. Tabi tespit işlemlerinin hala sürdüğünü de söyleyebiliriz.

Ayrıca bir kişinin kentsel dönüşeme tabi tutulacağı açıklanan evini başkalarına satması da engellenmiş olacak. Kentsel dönüşümle ilgili bilinmeyenleri Bakanlıktan Kentsel Dönüşüm Uyarısı başlıklı yazımızdan da öğrenebilirsiniz.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1486 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar