İçindekiler

Refinansman nedir?

Kısaca bir kredinin yeni bir faiz oranı ya da vade ile yeniden yapılandırmasına refinansman denir. Sabit faizli bir kredi değişken faizli krediye dönüştürülmek suretiyle de yeniden yapılandırılabilir. Mevcut konut kredisinin vadesini uzatmak ya da kısaltmak gibi değişilikler de birer yeniden yapılandırmadır.

 

  1. Refinansman her zaman karlı mıdır?

Refinansman işleminin konut kredisi müşterisinin lehine olup olmadığı kredinin hangi faiz oranı ile alındığına, faizlerin ne kadar düştüğüne, kalan vadeye göre değişiklik gösterir. Faiz düşüşü ile elde edilecek gelire bu işlem için istenen masraflar da ( erken kapama ücreti, yeni kredi komisyonu, başka bankadan yapılacaksa belki ekspertiz ücreti vb.) dâhil edilerek karlılık sorgulanabilir. Yaklaşık refinansman karlılığınızı www.enuygun.com/kredi/yeniden-yapilandirma-refinansman/ adresinden hesaplayabilirsiniz.

  1. Bankam refinansman talebi mi geri çevirebilir mi?

Bankaların müşterilerinin refinansman taleplerini yerine getirme zorunluluğu bulunmuyor. Öte yandan başka banka ile de bu işlemi gerçekleştirebileceğiniz için genellikle geri çevirmedikleri bir talep olduğunu söyleyebiliriz.

  1. Erken ödeme ücreti ödememek için ne yapabilirim?

Mortgage yasasına göre bankaların kredinin kalan anaparasının yüzde 2’sine kadar erken ödeme ücreti alma hakkı bulunuyor. Bu konu tamamen bankanın insiyatifindedir. Yüzde 2 yerine yüzde 1 alan bankalar da olabilir ama sizin bu ücreti kredinizin olduğu banka ile görüşmeniz gerekiyor.

  1. Refinansman ile birlikte sigortamı da yenilemem gerekiyor mu?

Hayat ya da konut sigortaları (DASK hariç) yeni kredi alırken ya da refinansman ile bir başka bankaya kredinizi taşırken yaptırmak zorunda olmadığınız sigorta türleridir. Öte yandan bankalar yine de yaptırmanızı isteyebilir. Mevcutta konut ve hayat sigortanız varsa geçiş yaptığınız banka bunları dain-i mürtehin değişikliği ile kabul edebilir. Bunu görüşmeleriniz esnasında sorgulamanızda fayda var. Ek masraf gibi görünse de bu sigortaların öncelikle sizi güvence altına aldığını da unutmayın.


betulsungurlu
Betül Sungurlu
171 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Popüler Yazılar
Dünyanın EN kalabalık ülkeleri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9956194
Dünyanın EN zengin 15 ülkesi
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9949019
Türkiye’de gezilecek EN meşhur 75 yer
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9945100
Türkiye’nin huzur dolu 18 sakin şehri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9943113
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar