Sermaya Piyasası Kurulu (SPK) Avrupa ve Amerika’da son yıllarda dikkat çeken kredi alamayan ya da yeterli sermayesi olmayanların kullandığı crowdfunding yani kitlesel fonlama sistemini hayata geçirmek için çalışma başlattığını açıkladı.

Crowdfundig sistemi, elinde bir projesi olan ancak yeterli sermayesi bulunmayan ya da kredi alamayan girişimcilerin ihtiyaçları olan parayı sanal alemde toplaması anlamına geliyor. Son yıllarda ABD ve Avrupa’da yaygın olarak kullanılan bu sistemle yaptığınız proje için fondan para ve yardım talebinde bulunuyorsunuz. Örneğin müzik albümü çıkarmak, film çekmek, köpekler için barınak yapmak için ya da sosyal amaçlı çalışmalar için fondan destek alabiliyorsunuz.

Bir günde 100 bin dolar topladı albüm yaptı

Örneğin e-paper adlı akıllı saat projesi için kickstarter.com platformunda 10 milyon dolar toplandı. ABD’li şarkıcı Amanda Palmer müzik albümü için gereken 100 bin doları toplayarak albüm yaptı. “Kickstarter”, “indiegogo”, “peerbackers” en yaygın ve en tanınan platformlar. Ancak bazı platformlar sadece sosyal projelere destek veriyor. Watsi.com adında sadece tıbbı müdahale için ihtiyacı olanlara destek veren siteler de var.

SPK Türkiye için inceliyor

İşte SPK bu konuda dünyada hızla gelişen sistemleri yakın takibe aldığını ve yakın zamanda Türkiye’de de benzer oluşumların yapılabileceğini açıkladı. Sosyal medyadan sonra bu tip sosyal ağlar da çok popüler olacağa benziyor. SPK konuyla ilgili şöyle bir açıklama yaptı: “Dernek ve vakıf gibi yani bağış toplama izni olan kuruluşlar, hazırladıkları projeyle ilgili de izin alarak, kitlesel fonlamayı seçebilirler. Dünyadaki uygulamalarına bakıldığında birçok projede, yapılan fon toplama işi ticari faaliyet olarak değerlendirilebilir”

Tuğba Hacıbayramoğlu
2312 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.