Çok tartışılan maketten ya da projeden konut satışlarına yeni yasal düzenleme geliyor. 28 Mayıs’ta yürürlüğe girecek yeni düzenlemeye göre artık ruhsat alınmadan satış yapılamayacak. Ayrıca projeden konut satın alacak kişi dilerse 15 gün içerisinde iade yapabilecek. Satışlar noterden yapılacak ve tapuya şerh konulacak. Projeden konut satışları zaman zaman çok kişinin canını sıkabiliyor. İmar yasasında yapılan değişiklikler ya da taahhütlere uygun olmayan yapı ya da peyzaj düzenlemeleri karşınıza çıkabiliyor. Bu konuda şikayetler çok artınca yasal düzenleme konusunda da baskı geldi.

28 Mayıs’ta yürürlüğe girecek Tüketicinin Korunması Hakkındaki yasa, projeden, maketten ya da temelden satılan konut projeleri için de yeni düzenlemeler getiriyor. Öncelikle satışa sunulacak evlerin kesinlikle yapı ruhsatlarının alınması gerekecek. Daha önce ilçe belediyesinden alınan imara göre proje başlıyordu ve il belediyesi bu projeleri onaylamayınca çok sayıda mağduriyet oluşuyordu. Şimdi ise hem yapı ruhsatı alınacak hem de satıştan önce bu ruhsat tüketiciye gösterilmek zorunda kalacak.

15 gün içinde cayabilirsiniz

Diyelim ki tüketici bu belgelerden sonra satın almaya karar verdi ve bir miktar peşinat verdi. Ancak tüketici isterse 15 gün içerisinde bu projeden ödeme yapmadan ve sebep göstermeden çıkma yani cayma hakkında sahip olacak. 15 gün değil 1 yıl ya da daha fazla süre geçti ve alıcı konutu satın almaktan vazgeçti bu durumda da dönme hakkı başlığı altında bir hak daha geliyor. Ancak bu durumda inşaat firması tüketiciden; vergi, harç vs. masraflar ve sözleşme bedelinin %2’sini ceza olarak kesebilecek.

Sözleşmeler noterde yapılacak tapuya şerh konacak

Bu arada satış vaadi sözleşmesi de noterde düzenlenerek yapılacak ve tapuya şerh konulmak zorunda kalınacak. Böylece müteahhitlerin aynı daireyi farklı kişilere satma mağduriyeti de ortadan kalkacak. Yeni yasa projesi bir türlü tamamlanamayanların da mağduriyetine yönelik düzenleme içeriyor. Buna göre proje inşaatının tamamlanamaması ya da firmanın iflas etmesi durumunda tamamlama sigortası devreye girecek. Hazine Müsteşarlığı tamamlama sigorta yaptırmasının şartlarını belirleyecek ve aksi bir durumda mağduriyeti önleme adına sigorta devreye girmiş olacak.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2316 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.