Çek Cumhuriyeti'nin tarihi başkenti Prag, dünya üzerinde kesinlikle görülmesi gereken şehirlerden biri. Şehrin sokaklarında yürürken karşınıza çıkacak ilginç binaları, köprüleri, yemekleri ve içecekleriyle insana başka bir dünyadaymış hissi yaşatan Prag'la ilgili bilmeniz gereken bu 5 maddeye göz atmadan yola çıkmayın.

1- Nasıl gitmeli?

Şehre Avrupa'nın birçok yerinden kara ve demiryolu bağlantısıyla ulaşmak mümkün. Ancak en kısa ve hızlı yol doğrudan Prag'a uçmak. Üstelik başta İstanbul olmak üzere ülkemizin ve Avrupa'nın birçok şehrinden Prag'a doğrudan seyahat edebilirsiniz. Yaz aylarında bilet fiyatları biraz yükseliyor ancak Paris ve Barselona gibi diğer popüler şehirlerle kıyaslandığında Prag biletlerinin genellikle daha uygun fiyatlı olduğunu söylemek mümkün. Öyleyse hemen tıklayın ve şehre en uygun uçuşları karşılaştırın!

Prag ile ilgili bilmeniz gereken 5 şey

2- Nereler görülmeli?

Şehrin neredeyse tamamına yayılan tarihi binalarla Prag tam anlamıyla bir açık hava müzesi gibi. Şehirde geçireceğiniz birkaç gününüz varsa, detaylı bir rehber alarak her birini görmeye çalışmanızda yarar var. Ancak bunun için sadece birkaç saat ayırabilecekseniz Charles Köprüsü, Astronomik Saat, Disney Kilisesi olarak da bilinen Tyn Kilisesi ve Parizska Caddesi gibi yerleri görün. Şehirde gezilecek diğer yerlerin listesi Prag'da gezilecek yerler galerimizde.

Prag ile ilgili bilmeniz gereken 5 şey

3- Ne zaman gitmeli?

Aslında Prag'a ne zaman girmeli sorusunun tam olarak net bir yanıtı yok. Şehir ilkbahar ve yaz aylarında daha popüler olsa da her mevsim güzel ve görülmeye değer. Eğer Prag'a kış aylarında seyahat ederseniz, soğuk hava nedeniyle biraz zorlanma ihtimaliniz var. Ancak bu dönemde şehri karlar altında görme fırsatı bualabilirsiniz. Genellikle yaz ayları Prag'ın en kalabalık dönemleri ve bu nedenle yazın şehirde fiyatlar daha yüksek. Prag'da bulunan otellerin fiyatlarını karşılaştırmak ve rezervasyon yaptırmak isteyenler buraya!

Prag ile ilgili bilmeniz gereken 5 şey

4- Ne yemeli ne içmeli?

Şehirde geleneksel Çek mutfağının leziz tatlarından İtalyan, Fransız ve Amerikan lezzetlerine aradığınız hemen her şeyi bulabilirsiniz ancak Prag'da öyle lezzetler var ki mutlaka denenmeli. Bunlardan biri olan kızarmış peynir aynı zamanda sokakta gezinirken atıştırabileceğiniz hızlı bir alternatif. Genellikle dana etiyle yapılan Çek yemeklerinin dışında şehirde İtalya'daki benzerlerini aratmayan pizzaları ve yazın nefis dondurmaları bulabilirsiniz. Prag'da yeme içme denince mutlaka adı geçen şeylerden biri de bira. Şehirde biralar lezzetli ve ucuz. Özellikle hem görüntüsü hem de tadıyla hemen dikkat çeken siyah bira mutlaka denenmeli. Gelirken yanınızda hediye olarak birkaç şişe getirebilirsiniz. Şehrin diğer lezzetleir de Prag'da ne yenir ne içilir galeirmizde.

Prag ile ilgili bilmeniz gereken 5 şey

5- Şehir içi ulaşım

Prag'da ulaşım da ziyaretçileri zorlamayan konulardan biri. Şehirde birçok bölgeye 24 saat toplu taşıma araçlarıyla ulaşabilirsiniz. Gece yarısına kadar devam eden taşıtlardan sonra çalışmaya başlayan gece otobüsleri ve tramvaylar bu konuda tam anlamıyla hayat kurtarıyor. Üstelik bilet fiyatları da yüksek değil. Taksiler biraz pahalı ancak rahat ve hızlı bir yolculuk için tercih edebilirsiniz. Eğer hem hızlı hem de uygun fiyatlı bir araçla Prag'ı turlamak isterseniz de en iyi seçenek metro. 3 farklı metro hattının bazı istasyonlarından diğer hatlara aktarma yapabilirsiniz. Gece yarısından sonra ise gece tramvayları ve otobüslerle yolculuk yapmak mümkün.

Prag ile ilgili bilmeniz gereken 5 şey

Murat Ekinay
733 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.