Ana sayfa   Bilgi   Yazılar

Seyahat İzin Belgesi nasıl alınır?

65 yaş üstü vatandaşların şehirlerarası seyahatlerde Seyahat İzin Belgesi alma zorunluluğu devam ediyor. Seyahat İzin Belgesi’ni ister e-Devlet üzerinden isterseniz de Alo 199’u arayarak alabilirsiniz. Özel araç ya da uçak, otobüs, tren gibi toplu taşıma araçlarıyla seyahat edecek 65 yaş üstü tüm vatandaşların bu belgeyi mutlaka almaları gerekli. Bu arada İçişleri Bakanlığı'nın yeni genelgesine göre 18-20 yaş arası gençler geçerli bir sebepleri olması halinde yanlarında velileri olmadan Seyahat İzin Belgesi alarak toplu ulaşım araçlarıyla yolculuk yapabilecek. Peki Seyahat İzin Belgesi nasıl alınır?

Koronavirüs, COVID-19 Hakkında Bilgilendirme

Koronavirüs salgını nedeniyle neredeyse her gün yeni tedbirler açıklanıyor. Seyahatlerle ilgili alınan tedbirlerin son durumunu bu başlık altında özetliyoruz. Yazımızın içeriği günlük olarak değişiyor, o nedenle planlarınızdan hemen önce en güncel versiyonu ve aşağıdaki kaynakları yeniden kontrol etmenizi öneririz.

Ocak 2021 koronavirüs seyahat tedbirleri

İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgede alınan kararlara göre, 01.12.2020 tarihi itibarıyla hafta içi her gün saat 21.00 ile sabah 05.00 arası sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Hafta sonları ise cuma akşamı saat 21.00'den pazartesi sabahı saat 05.00'e kadar sokağa çıkmak yasak. Sokağa çıkma kısıtlamaları ve yasaklar, şehirler arası seyahat edecek kullanıcılarımızı etkilemeyecek. Uçak ya da otobüs ile seyahat edecek kullanıcılarımız bilet ya da rezervasyon kodu (PNR kodu) göstererek seyahat edebilirler. İçişleri Bakanlığı’nın genelgesinde konuyla ilgili maddeyi aşağıda görebilirsiniz.

Sokağa çıkma yasağında nasıl seyahat edebiliriz?

1 Aralık Salı akşamı yürürlüğe giren kısıtlamalar nedeniyle hafta içi her gün saat 21:00 ile sabah 05:00 arası sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. Hafta sonları ise cuma akşamı saat 21:00’den pazartesi sabahı saat 05:00’e kadar sokağa çıkma yasağı var. Hafta sonları marketler açık, restoranlar paket servisi veriyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan sokağa çıkma kısıtlamalarının Mart ayı itibariyle kademeli olarak kaldırılacağını açıkladı.1 Mart'ta kısıtlamalarla ilgili açıklama yapılacak.

Türkiye’nin huzur dolu 17 sakin şehri

Sakin şehir ya da cittaslow hareketini daha önce duymuş muydun? Duymadıysan yeni bilgiler keşfetmeye hazır ol. Eğer daha önce duyduysan da bu yazıda yeni şeyler keşfedeceğinin sözünü veriyorum. Hadi başlayalım.

Evden çıkmadan gezebileceğin 17 sanal müze

Koronavirüs salgını nedeniyle ülkemizde birçok önlem alınıyor. Okullarda eğitime ara veriliyor, birtakım etkinlikler iptal ediliyor ve bizlere mümkün olduğunca kalabalık ortamlarda bulunmayıp evimizde kalmamız tavsiye ediliyor. Tabii sosyal ortamlarımızdan bir anda uzaklaşmak hepimize garip gelebilir ve hatta biraz zorlanabiliriz. Evimizden hiç çıkmamaya alışkın olmadığımızdan evde sıkılabiliriz. İşte bu noktada devreye internet giriyor. İnternet sayesinde birçok konu hakkında bilgi edinebiliyoruz ve sınırları aşabiliyoruz. Evde kalmamız gereken bugünlerde de internet sayesinde dünyanın birçok farklı yerindeki müzeleri oturduğumuz yerden gezebiliyoruz.