Ana sayfa   Bilgi   Yazılar

Seyahat İzin Belgesi nasıl alınır?

Sokağa çıkma yasağının olduğu gün ve saatlerinde özel araçla şehirlerarası seyahate çıkmak için Seyahat İzin Belgesi almak gerekiyor. 17 günlük tam kapanma sonrasında 1 Haziran’a kadar yeni kademeli normalleşme kararları alındı. Buna göre 17 Mayıs -1 Haziran tarihleri arasında, cumartesi ve pazar günleri ile hafta içi akşam 21:00 ile sabah 05:00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. Sokağa çıkma yasağının olduğu gün ve saatlerde özel araçlarıyla seyahat edeceklerin mutlaka Seyahat İzin Belgesi alarak yolculuk yapması gerekiyor.

Sokağa çıkma yasağında nasıl seyahat edilir?

17 günlük tam kapanma sonrasında 1 Haziran’a kadar yeni kademeli normalleşme kararları alındı. Buna göre 17 Mayıs -1 Haziran tarihleri arasında, cumartesi ve pazar günleri ile hafta içi akşam 21:00 ile sabah 05:00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı uygulanıyor.

Sokağa çıkma izin belgesi nasıl alınır?

İçişleri Bakanlığı’nın Tam Kapanma Genelgesi’ne göre 29 Nisan akşam 19:00’dan 17 Mayıs sabah saat 05:00’e ülke genelinde sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Bu süre zarfında market, manav gibi yerler saat 10:00 – 17:00 saatleri arasında açık olacak. Restoranlar da paket servis olarak hizmet verecek. Bazı meslek grupları ise alacakları özel izinle yasak sırasında belgeleriyle dışarı çıkabiliyor. Peki sokağa çıkma yasağının olduğu günlerde kimler çalışabilir ve bu çalışma belgesi nasıl alınır?

Yurt Dışı Uçuşlarda Ülkelerin Uyguladığı Kurallar

Dünya olarak geçtiğimiz zorlu dönemi arkamızda bırakmaya çalışırken ülkeler de uçuş yasaklarını ve kısıtlamalarını kaldırmaya başladı. Yeni dönemin gerektirdiği yeni önlemleri her ülke ayrı ayrı belirliyor. Uçuşlara kabulünüz, varış veya aktarma ülkesine giriş yapmanıza imkân sağlayacak belgelere (vatandaşlık, oturum izni, çalışma izni, geçerli ve belirtilen sürelere uygun Covid-19 negatif test sonucu, seyahat izin belgesi vb.) sahip olmanıza, yetkililerin belirlediği şartlara, yaş grubunuza ve sağlık durumunuza göre değişebilir. Varış noktasında uygulanacak önlemler (karantina, zorunlu ve ücretli Covid-19 testi vb.) ve tüm gereksinimler için varış ülkesinin resmî kurumlarıyla iletişime geçmenizi öneririz. Seyahat etmek istediğiniz ülkeler için genel kural ve kısıtlamaları bu yazıda bulabilirsiniz.

Ocak 2021 koronavirüs seyahat tedbirleri

İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgede alınan kararlara göre, 01.12.2020 tarihi itibarıyla hafta içi her gün saat 21.00 ile sabah 05.00 arası sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Hafta sonları ise cuma akşamı saat 21.00'den pazartesi sabahı saat 05.00'e kadar sokağa çıkmak yasak. Sokağa çıkma kısıtlamaları ve yasaklar, şehirler arası seyahat edecek kullanıcılarımızı etkilemeyecek. Uçak ya da otobüs ile seyahat edecek kullanıcılarımız bilet ya da rezervasyon kodu (PNR kodu) göstererek seyahat edebilirler. İçişleri Bakanlığı’nın genelgesinde konuyla ilgili maddeyi aşağıda görebilirsiniz.