Ana sayfa   Bilgi   Yazılar

Seyahat İzin Belgesi nasıl alınır?

Sokağa çıkma yasağının olduğu gün ve saatlerinde özel araçla şehirlerarası seyahate çıkmak için Seyahat İzin Belgesi almak gerekiyor. 17 günlük tam kapanma sonrasında 1 Haziran’a kadar yeni kademeli normalleşme kararları alındı. Buna göre 17 Mayıs -1 Haziran tarihleri arasında, cumartesi ve pazar günleri ile hafta içi akşam 21:00 ile sabah 05:00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. Sokağa çıkma yasağının olduğu gün ve saatlerde özel araçlarıyla seyahat edeceklerin mutlaka Seyahat İzin Belgesi alarak yolculuk yapması gerekiyor.

Sokağa çıkma yasağında nasıl seyahat edilir?

17 günlük tam kapanma sonrasında 1 Haziran’a kadar yeni kademeli normalleşme kararları alındı. Buna göre 17 Mayıs -1 Haziran tarihleri arasında, cumartesi ve pazar günleri ile hafta içi akşam 21:00 ile sabah 05:00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı uygulanıyor.

İstanbulkart ile HES kodu eşleştirmesi nasıl yapılır?

15 Ocak 2021 tarihinden itibaren İstanbul'da şehir içi toplu ulaşımla seyahat edebilmek için İstanbulkart ile HES kodlarının eşleştirilmiş olması gerekiyor. Aksi takdirde İstanbulkart geçersiz sayılıyor. HES kodunuz ile İstanbulkart eşleştirmesini yapmak oldukça kolay.

2021 yılı pasaport ücretleri ne oldu?

Yurt dışı seyahatleri için almak zorunda olduğumu pasaport ücretleri 2021 yılı için %9,11 oranında arttı. Buna göre 1 yıllık pasaport ücreti cüzdan fiyatıyla birlikte 512,10 TL olurken, 10 yıllık fiyatı 1.265,40 TL’ye yükseldi.

Sokağa çıkma izin belgesi nasıl alınır?

İçişleri Bakanlığı’nın Tam Kapanma Genelgesi’ne göre 29 Nisan akşam 19:00’dan 17 Mayıs sabah saat 05:00’e ülke genelinde sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Bu süre zarfında market, manav gibi yerler saat 10:00 – 17:00 saatleri arasında açık olacak. Restoranlar da paket servis olarak hizmet verecek. Bazı meslek grupları ise alacakları özel izinle yasak sırasında belgeleriyle dışarı çıkabiliyor. Peki sokağa çıkma yasağının olduğu günlerde kimler çalışabilir ve bu çalışma belgesi nasıl alınır?