İzlerken nefesimizi kesen yabancı dizilerin nerede çekildiğini hepimiz merak ediyoruz. ‘‘Yeryüzünde böyle bir yer nerde olabilir ya?’’ Sorusunu içten içe sorduğumuz oluyor mutlaka. Bizde şu an büyük popülariteye sahip dizilerin nerede çekildiğini sizin için derledik.

1. Game of Thrones

İzlerken farklı bir dünyada çekiliyormuş hissi veren Game of Thrones aslında Hırvatistan, İrlanda, Fas ve İzlanda’da çekiliyor.

Yedi Krallığı fethetmeye Fas’tan geliyor Khaleesi. Demir Adalar yani Greyjoy Hanedanlığı, İrlanda’nın kuzeyinde, sisli iklimin hakimiyetinde çekiliyor. Gece Kralı ve Ak gezenler ile Yedi Krallık arasındaki Duvar ise İzlanda’da aslında. Elbette dizide izlediğimiz kadar ince ve uzun değil, üzerinde oynanarak bu şeklini alıyor. Yeni sezonda Duvar’a ne olacağını, Yedi Krallığın kanlı tahtına kimin oturacağını, Khaalesi ile Jon Snow koalisyonunu da düşünmeden edemiyoruz. Yeni sezon, bekleniyorsun gelmekte acele etmelisin!

2. La Casa de Papel

Bir grup soyguncunun ince planlaması ve iş birliği ile İspanyol Kraliyet Darphanesini soymak üzere bir araya gelmesiyle başlıyor dizi. E buradan anlayacağımız gibi dizide şu ana kadar hep İspanya’da, Madrid’de çekildi.

Popüler diziler nerede çekiliyor?

Ancak son günlerde büyük bir heyecanla 3. Sezon tanıtımı konuşuluyor. Herkesin kafasında o tek soru; ‘‘Yoksa 3. Sezon İstanbul’da mı çekiliyor?’’ Çünkü 3. Sezon tanıtımında oyuncularımız yüzlerinde Dali maskesiyle İstanbul sokaklarında dolaşıyorlar. Bugünlerde diziye, İstanbul adında yeni bir karakter girecek iddiaları da devam ediyor. Heyecanlanmamak elde değil. Merakla yeni sezonu bekliyoruz.

3. Dark

Alternatif evrenler ve zaman döngüsünün 80’ler havasıyla buluştuğu Dark, Almanya’da Winden Kasabasında çekiliyor. Yağmurlu Alman havası elbette hem diziye hem de Winden’e hâkim.

Popüler diziler nerede çekiliyor?

Bugüne kadar ses getiren diziler arasında Alman yapımına pek rastlamasak da bu sefer bizi oldukça etkileyeceği belli. Eğer izlemediyseniz ve izlemeye başlayacaksanız dizinin vereceği hararet ile bir oturuşta bir sezonu bitirmeyin. Çünkü ikinci sezonu daha başlamadı. Söylemesi kolay ama sindire sindire, tadını çıkararak izleyin. Yakında ikinci sezon ile buluşacağız. O zamana kadar sabretmeye devam.

4. Narcos

Escobar’ı ya çok seversiniz ya nefret edersiniz. Ortası yoktur hiçbir zaman. Biz sevip baştan sona bir solukta Narcos izleyenler için detayları paylaşalım. Dizi Kolombiya’da çekiliyor, Medellin kentinde.

Popüler diziler nerede çekiliyor?

Medellin’in şu an sanat merkezi gibi olmasına bakmayın öncesinde eski bir kenar mahallesiydi aslında. Escobar’da ‘kirli işlerini’ burada yürütüyordu. Dizide aynı şekilde devam ediyor zaten. Escobar’ın hayatıyla ilgili olan söylemlerin ardı arkası kesilmiyor tabii ki. Ancak yine de Narcos’u izleyerek bazı detayları keyifle öğrenebilirsiniz.

5. Dexter - Florida, Miami

Hem adli tıp polisi hem de seri katil olan bir adamın hikayesi. Daima iyiden yana olup yaşadığı sistemin sağlayamadığı adaleti kendi sağlamaya çalışan bir idol kendisi. Kendi kurallarını kendi yazanların başucu dizisi.

Popüler diziler nerede çekiliyor?

‘’Sanırım kalbimiz bizim bilmediğimiz bir şeyler biliyor.’’ Diyen Dexter, kalplerimizde büyük yer edindi. Onu özleyeceğiz. İzlemeyenler için spoiler vermek istemiyorum ve dizinin Florida, Miami’de çekildiğini ekliyorum.

6. Stranger Things

Popüler diziler nerede çekiliyor?

Hiçbir farklılığın olmadığı bir kasabada başlıyor hikâye. Her şeyin sıradan ve monoton olduğu bir de kasaba. Dünya üzerinde belki de bu tarz pek çok yer bulabiliriz. Ama işler böyle devam etmiyor işte. Bir çocuğun kaybolmasıyla o monotonluk da kayboluyor. Artık dünyanın hiçbir yerinde bulamayacağınız bir kasabaya dönüşüyor. Zaten dizi de Indiana’da hayali bir şehir olan Hawkins’de çekiliyor.

7. Breaking Bad

Walter White’ın dünyasına New Mexico’ya.

Popüler diziler nerede çekiliyor?

İlk başta California’da çekelim diye yola çıkan ekip sonrasında daha az masraflı olması açısından karar değiştirmişler. Böylece efsane dizi New Mexico’da Albuquerque’de çekilmiş. Bu karar değişikliği işe yaramış olsa gerek şehrin bilinilirliği de bu sayede artmış oldu. Çok fazla turiste kapılarını açıp ağırladı ve hala da bir efsane olarak devam ediyor diyebiliriz. Teşekkürler Breaking Bad, senin sayende Albuquerque’yi öğrendik. :)

Bonus: Heyecanla izlediğiniz tüm dizilerin, çekildiği yerde o heyecanıyla görebilmeniz adına uçak biletinizi tam buradan satın alabilirsiniz!

Gökhan Altuntaş
24 Yazı
İstanbul Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre peyzaj mimarlığı yapıp daha heyecanlı bulduğu reklam sektörüne geçti. Uzunca bir süre ulusal ve uluslararası pek çok firmanın dijital iletişimini yürüttükten sonra Enuygun ekibine dahil oldu.