Tüketici olmak çok zor bir meziyettir aslında. Araştırmadan, plansız şekilde yapılan tüketim sizi tüketici yapmaz. Benim deyimimle sizi ancak ‘soyguncu’ yapar. Ancak burada çalan taraf değil, çalınan taraf olursunuz. ‘Nasıl olsa alacağım, alıp geçeyim işte’ diyen bir kişi tüketici olmaz. Tüketici; bütçesine değer veren, bütçesini korumayı ilke edinmiş kişilerdir. Bunun için araştırma yapmasını sever, fırsatları kollar ve her zaman en uygun teklifleri değerlendirmeye çalışan kişidir.

Gelişen bilişim çağı ile tüketicilere kolaylık sağlayan, bütçe dostu internet siteleri de gelişti. Bilinçli tüketiciler, karşılaştırma yaparak almak istedikleri hizmetlerden en uygun olanını seçip, bütçelerini koruyabiliyorlar. Bunu yapmak hiç de zor değil. Yeter ki öncelikle bütçenin değerinin farkına önceden varın ve her ay sonu hayıflanmayı bırakın.

Evinize internet bağlatacaksınız ancak karar veremiyorsunuz!

Günümüzde artık birçok internet servis sağlayıcısı şirket var. Siz şirket seçmeden önce ihtiyacınıza karar verin. Limitli internet paketleri bana uygun mu? Öncelikle mevcut internet hizmetinizde, günlük internet kullanma ortalamanızı hesaplayın. Bu ortalamayı 30 günle çarptıktan sonra, limitli paketin yetip yetmeyeceğini düşünün. Limit aşımında canınızın yanabileceğini unutmadan, oldukça rasyonel bir karar verin.

İkinci olarak ise internet hızına karar verme aşamasına geçin. Yaptığınız işin önemine göre hıza karar verebilirsiniz. İnternette hızın bana önemi yalnızca video izlemek için diyorsanız, beş dakika daha fazla beklemeyi tercih edin. Bekleme sürenizden tasarruf etme yolunu seçmeyin. Siz bütçenizi korumakla görevlisiniz, tasarrufu cebinizden yapın. Bu nedenle fiyatı daha makul olan internet bağlantı hızını seçmeye özen gösterin.

Bu kıstaslara karar verdikten sonra servis sağlayıcı seçmeye geçebilirsiniz. Enuygun.com’dan karşılaştırma yaparak işe başlayabilirsiniz. Sizin isteğinize göre en uygun fiyat seçenekleri karşınıza çıkacak. Kampanyalara göre optimum çözümü bulup, hizmetten yararlanabilirsiniz. Eğer bunu yapmazsanız, muhtemelen tek bir yere gidip, o şirketin pazarlama görevlisi tarafından ihtiyacınızı aşan ve bütçenize ekstra yük getirecek bir paketi alıp geleceksiniz. Bu karşılaştırma sonucunda özgür iradeniz ve ihtiyacınıza uygun kararı verip, oturduğunuz yerden başvurunuzu yapabileceksiniz.

Kandırılmak istemiyorsanız, alışverişe kararlı çıkın!

Araba fiyatlarını her zaman düşük bir fiyattan, başlayan fiyatlarla şeklinde yazarlar. Basit bir pazarlama stratejisi olan bu uygulamayı neden yaptıklarını anlatmak benim işim değil. Benim işim tüketicileri bilinçlendirmeye ve bütçelerini korumaya yönelik ipuçları vermek. Eğer bir pazarlama görevlisi tarafından kandıırlmak istemiyorsanız, ihtiyaçlarınıza karar vererek alışverişe çıkın.

Araba almaya giderken size cazip gelen fiyatları sunan markalara gidebilirsiniz. Sizin, arabanızda olmasını istediğiniz özelliklerle beraber aracın fiyatının ne olduğunu mutlaka öğrenin. Her otomotiv firmasının internet sitesinde arabaların özellikleri ve fiyatları yer alıyor. Hatta kataloglar dahi sunuluyor. Hangi aracın hangi özelliklere sahip olduğu ve hangi özelliklerin opsiyonel olarak sunulduğu da yazıyor. Siz, istediğiniz özellikteki aracın fiyatını bilerek galeriye gitmelisiniz. Galeriye gittiğinizde bazı ufak farklılıklar ortaya çıkabilir. Ancak siz hiç araştırma yapmadan, yalnızca reklamlarda gördüğünüz fiyatlara göre bir galeriye giderseniz, orada büyük risk almış olursunuz. Çünkü insan psikolojisinin karşı gelemeyeceği bazı durumlar vardır. İnsanın zayıf anları, kanına girilmeye en açık anlardır. 

Standart güvenlik ve donanım özelliklerine sahip bir araç almaya gitmişken, ekstra donanımlara sahip ( deri koltuk, ısıtmalı koltuk, navigasyon, far sistemleri vb ) bir aracın cazibesine kapılıp, ekstra güvenlik özelliklerinin bir anda çok gerekli olduğunu düşünebilirsiniz. Hele ki galeride gösterilen araç bu özelliklerle dolu bir araçsa iştahınız iyice kabarır. Bütçenizi aştığını söylediğiniz anda karşınıza getirilecek kredi seçenekleri ile ‘ne olacak öderiz, almışken en iyisi olsun’ rotasına dümeni kırabilirsiniz.

Ne olduğunun farkına iş işten geçmeden bakın

Son pişmanlık hiçbir yerde işe yaramaz. Bütçe konusunda ise işe yaramadığı gibi, size sıkıntıya sokar. Plansız yaptığınız tüketimlerin, uzun vadede bütçeye negative etkisi olur. Bu etkileri de her ay kemer sıkma politikası uygulayarak gidermeye çalışırsınız. Eğer bu önlemler yeterli olmazsa, borçlanmaya başlarsınız. Temel kural gereksiz borçlanmadan kaçınmaktır. Gereksiz borçlanmamak için de planlı tüketim yapmak gereklidir. Planlı tüketim içinse bilinçli tüketici olmak zorundasınız!

Tuğba Hacıbayramoğlu
2336 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.