Pilotlukla ilgili çok bilinmeyen 5 şey

muratekinay
İçindekiler

Sürekli seyahat etme ve yeni yerler görme fırsatı sunması, yüksek maaşları ve diğer avantajlarıyla pilotluk hiç kuşkusuz en gözde mesleklerden. Peki, pilotlukla ilgili bu ilginç detayları biliyor musunuz?

1- Yüksek maaşlar

Pek çok kişinin hayalini süsleyen pilotluk mesleğinin en cazip taraflarından biri yüksek maaşlar. Havayollarına ve diğer kriterlere göre değişse de kaptan pilotların ortalama maaşı 10.000-15.000 dolar, yardımcı pilotların ise 5.000 dolar civarında. Eğer seyahat etmeyi seviyorsanız, bu mesleklerden biri tam size göre!

2- Ücretsiz uçak biletleri

Pilot olmanın en güzel taraflarından biri de kokpitte olmasalar da ücretsiz olarak uçabilmeleri. Genellikle yılda üç olan ücretsiz bilet hakkı farklı şirketlere göre değişebiliyor.

3- İndirimli alışveriş

Havalimanında bulunan mağazalardan alışveriş yapan pilotlara genellikle ekstra indirim uygulanır. Bu sayede pilotlar aynı ürüne diğer yolculardan daha az ödeyerek sahip olabilirler. Bu arada, havalimanından alınabilecek hediye alternatifleri için yazımıza göz atmayı unutmayın.

4- En güvenli ofis

Pilotların çalışma yerleri yani kokpitler dünyanın en güvenli ofisleri olarak anılabilir. Kokpit kapıları özellikle son yıllarda yaşanan olaylardan sonra daha da güvenli hale getirilmiş durumda.

5- Uzun ve zorlu eğitimler

Pilot olmak pek çok yönüyle cazip ve çekici olsa da çok kolay değil. Düzenli eğitimlerden geçen pilotlar daha sonra dünya genelinde kabul edilen DLR olarak bilinen testi geçmeleri ve ATPL gibi lisansları almak zorundalar. Standart pilotluk eğitimlerinin ortalama süresi ise 18 ay.

muratekinay
Murat Ekinay
500 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Uzman Yazarlar