• Anasayfa
  • Bilgi
  • Pasaportu Nüfus Müdürlüğü'nden ruhsatı noterden alacağız

Pasaportu Nüfus Müdürlüğü'nden ruhsatı noterden alacağız

ipekincir

Artık pasaport ve araç ruhsatı almak için Emniyet’e başvurmayacağız. İçişleri Bakanlığı’nın yeni talimatnamesi uyarınca pasaport almak isteyenler nüfus müdürlüklerinden, ruhsat almak isteyenler de satış yapılan noterden alabilecek.

İçişleri Bakanlığı’nın talimatıyla artık pasaport ve ruhsat alımları için Emniyet müdürlüklerine başvurulmayacak. Pasaport başvuruları Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nce verilecek. Güvenlik açığı olmaması için bir sorgulama ekranı hazırlanacak. Bu işlemler bittikten sonra pasaport alımı için Emniyet yerine Nüfus müdürlüklerine gidilecek.

Araç ruhsatı noterden

arac-ruhsat

Emniyetin işini kolaylaştıracak bir başka uygulama da araç ruhsatı alımlarında yapılıyor. Sıfır araç alacaklar ruhsatını otomobili satın aldığı bayiden, ikinci el araçlarında ise araç satışını yaptıkları noterden ruhsatlarını alabilecekler.

Basın Yayın Büro Amirlikleri kapatılacak

Yeni uygulama, matbaa açarken, yol veya baraj yapımında kullanılan patlayıcılar için izin alınırken veya gemi adamı eğitimlerinde istenen bazı belgelerin de polis yerine başka kurumlarca verilmesinin önünü açıyor.


ipekincir
İpek İncir
432 Yazı
Marmara Üniversitesi Reklam bölümünde yüksek lisans yaptı. Eğitimini tamamlamak için bir süre Londra’ya gitti. Otomotiv, sağlık, turizm sektörü gibi birçok farklı alanda içerik üretti. Şimdi ise Enuygun ekibinin bir parçası olarak seyahat yazıları yazıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN