Pasaportu Nüfus Müdürlüğü'nden ruhsatı noterden alacağız


Tuğba Hacıbayramoğlu
| 1 Dakikalık Okuma| 58 |Güncellenme : 9 Aralık 2019

Artık pasaport ve araç ruhsatı almak için Emniyet’e başvurmayacağız. İçişleri Bakanlığı’nın yeni talimatnamesi uyarınca pasaport almak isteyenler nüfus müdürlüklerinden, ruhsat almak isteyenler de satış yapılan noterden alabilecek.

İçişleri Bakanlığı’nın talimatıyla artık pasaport ve ruhsat alımları için Emniyet müdürlüklerine başvurulmayacak. Pasaport başvuruları Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nce verilecek. Güvenlik açığı olmaması için bir sorgulama ekranı hazırlanacak. Bu işlemler bittikten sonra pasaport alımı için Emniyet yerine Nüfus müdürlüklerine gidilecek.

Araç ruhsatı noterden

Emniyetin işini kolaylaştıracak bir başka uygulama da araç ruhsatı alımlarında yapılıyor. Sıfır araç alacaklar ruhsatını otomobili satın aldığı bayiden, ikinci el araçlarında ise araç satışını yaptıkları noterden ruhsatlarını alabilecekler.

Basın Yayın Büro Amirlikleri kapatılacak

Yeni uygulama, matbaa açarken, yol veya baraj yapımında kullanılan patlayıcılar için izin alınırken veya gemi adamı eğitimlerinde istenen bazı belgelerin de polis yerine başka kurumlarca verilmesinin önünü açıyor.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2315 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.