Siz de vize almak büyük bir zaman ve para kaybı diye düşünenlerden misiniz? Peki ya pasaport? Bütün bir yıl boyunca birkaç gün geçireceğiniz tatil için bu defa pasaport bile almak veya süresini uzatmak istemiyorsanız, hem Türkiye'ye yakın hem de sadece nüfus cüzdanınızla seyahat edebileceğiniz yerleri keşfetmeye ne dersiniz?

Girne – Lefkoşa

Yavru vatan Kıbrıs hem bize çok yakın hem de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize istemiyor. Sadece nüfus cüzdanınızla ziyaret edebilir, Girne, Lefkoşa, Magosa gibi adanın turistik ve görülmeye değer kentlerini keşfedebilirsiniz. Üstelik Kıbrıs'ın iklimi de Ekim aynının ortalarına kadar deniz ve güneş turizmine elverişli. Kıbrıs'a ilk kez geliyorsanız, burada araçlarda direksiyonların sağda bulunduğunu da hatırlatalım. Adayı keşfederken araç kiralamayı planlıyorsanız, bu durumu göz önünde bulundurmanızda yarar var. Kıbrıs'ta sadece harika koy ve plajlar değil, başta Kıbrıs kebabı ve hellim peyniri olmak üzere birbirinden lezzetli yeme içme seçenekleri de sizi bekliyor. Tüm bu lezzetleri görmek ve henüz gitmeden kendinize bir yeme içme planı hazırlamak için galerimize göz atabilirsiniz. Yola çıkmak için her şey hazırsa, Kıbrıs'a en avantajlı uçuş fırsatlarını karşılaştırmak için acele edin.

 

Tiflis - Batum

Tıpkı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne olduğu gibi kuzeydoğu komşumuz Gürcistan'a seyahat amacıyla gitmek için pasaport veya vizeye ihtiyacınız yok. Doğu Karadeniz'in yemyeşil yaylalarını gezdikten sonra biraz daha doğuya gidip sadece nüfus cüzdanınızla sınırı geçebilir ve kısa sürede Batum'un güzelliklerini keşfetmeye başlayabilirsiniz. Üstelik görebileceğiniz yerler Batum'la da sınırlı değil, sürprizlerle dolu Gürcistan'ın başkenti Tiflis de hem muhteşem doğası hem de tarihe tanıklık eden çok sayıda eserle keşfedilmeyi bekliyor. Tiflis aynı zamanda termal suları ve kükürt banyoları ile ünlü. Buraya kadar gelmişken sağlığınıza da çok iyi gelecek bir tatil yapmak için özellikle Abanatuboni bölgesini mutlaka ziyaret edin. Tsminda Sameba Katedrali ve diğer önemli yerler de galerimizde. Karadeniz kıyısının en güzel şehirlerinden birisi olan Batum'da kendinizi Avrupa'daymış gibi hissettiren tarihi Piazza Meydanı ve çevresinde dolaşabilir, civarda bulunan kafe ve restoranlarda oturup lezzetli bir kahve içebilirsiniz. Şehrin tarihini daha yakından tanımak isterseniz Virgin Mary Kilisesi veya Fener Kulesi'ni görebilirsiniz. Şehre çocuklarla birlikte geldiyseniz, bölgenin en büyük botanik bahçesi olan Batum Botanik Bahçesi'ni görmeden şehirden ayrılmayın. Batum'u keşfetmek için günübirlik kısa bir tur yeterli olabilir ancak burada kalıp daha fazla yer görmek isterseniz de Batum'da konaklayabileceğiniz otel seçeneklerisizi bekliyor.

Pasaportsuz gidilebilecek ülkeler ve şehirler

Murat Ekinay
733 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.