Yurt dışına seyahat edeceklerin çıkarmak zorunda olduğu bir belge türüdür pasaport. Peki pasaport nasıl çıkartılır, ne tür evraklar gerekir, ne kadar ücret ödenir ve nereden alınır? İşte pasaport çıkartacakların aradığı soruların yanıtı…

Geçmişte Emniyet Müdürlükleri’nden alınan pasaport artık nüfus müdürlüklerinden çıkartılıyor. Öncelikle pasaport çıkartabilmek için bağlı bulunduğun ilçenin nüfus müdürlüğünden randevu alman gerekir. Artık pasaport, ehliyet, nüfus cüzdanı gibi tüm randevular internet üzerinden alınabiliyor. İnternetten https://randevu.nvi.gov.tr adresini tıkladığında, karşına (Kimlik Kartı, Sürücü Belgesi, Pasaport ve Adres Kayıt) gibi seçenekler çıkıyor. Burada Pasaport kısmını seçiyorsun, çıkan ekranda ne tür pasaport çıkarmak istediğin soruluyor. Devlet memuru, milli sporcu vs gibi özel bir durumunuz yoksa, normal vatandaşların UMUMA MAHSUS PASAPORT (Bordo) seçeneğini tıklaman gerekir.

Pasaport nasıl alınır?

Önce randevu alman gerekir

Pasaport seçeneğini tıkladıktan sonra isim, soy isim, Kimlik numarası, cep telefonu numarası gibi kısımları dolduruyorsun. Sayfa seni, randevu almak istediğin il ve ilçe sayfasına yönlendiriyor ve uygun tarih seçeneklerini sunuyor. İl ve ilçe tercihini dilersen, yukarıdaki arama butonlarına yazarak da yapabilirsin. E-randevu sistemi kişinin sadece kendisine eş, çocuk, anne ve babasına randevu alabileceği konusunda uyarı yapıyor. Çıkan ekranda senin eş anne baba ve çocuk gibi birinci derece yakınlarının isim ve soy isimlerinin olduğu kutucuklar çıkıyor, bu kutucuklardan istediğini seçip tıklaman yeterli.

Önce randevu alman gerekir

Harç bedelini yatırmandan randevuya gitme

Pasaport için nüfus müdürlüğünden randevu aldın, peki sonra ne yapacaksın? Kaç yıllık pasaport çıkartacaksan, onun harç bedelini randevuya gitmeden önce bankaya yatırman gerekir. Eğer daha önce kullandığın pasaportun varsa ve çok eski değilse, evlilik nedeniyle soyadın değişmemişse ve boş sayfaları varsa, cüzden parası ödemeyip sadece kaç yıllık pasaport alacaksın onun ücretini bankaya yatırman yeterli. Defter ücreti 133,5O TL. 1 yıllık pasaport ücreti ise 381,90 TL. 3 yıldan sonra 10 yıla kadar aynı ücret alınıyor. 10 yıllık pasaportun defter ücretiyle birlikte maliyeti 945,10 TL’ye çıkıyor. Bu fiyatlar 2019 yılının rakamları her yıl yılbaşından sonra zamlı ücretler yansıtılıyor. Bu yüzden bu adresten yeni ücretleri mutlaka kontrol etmelisin. Burada anlaşmalı bankaların adresleri var. PTT dahil neredeyse tüm bankalara bu harç ücretleri yatırılabiliyor. Randevuya dekontunla birlikte gitmen gerekiyor.

Öğrenciler harç bedeli ödemez!

Öğrenciler bu konuda şanslı. Okulundan öğrenci belgesi alarak pasaport randevusuna gidersen harç bedeli ödemen gerekmez. Sadece defter ücreti ödeniyor. Öğrenci belgesi olanların pasaport harcını yatırmasına gerek yok. Konuyla ilgili ayrıntılara öğrenciye harçsız pasaport başlıklı yazımdan ulaşabilirsin. 25 yaşın altında öğrenciysen pasaport harcı yatırmana gerek yok.

Pasaport adresine PTT kargoyla gönderiliyor

Ayrıca pasaport için biyometrik fotoğraf zorunluluğu da var. Fotoğraf stüdyolarına pasaport için fotoğraf çekileceğini söylersen kurallara uygun fotoğraf çekimi yapılıyor. Varsa eski pasaportun, nüfus cüzdanın, harç makbuzların ve fotoğrafınla birlikte randevuya gitmen yeterli. Orada birkaç dakika sürecek işlemlerin ardından başvurun alınıyor ve sonrasında PTT kargo ile adresine pasaportunun teslimatı yapılıyor. Cep telefonuna da pasaportun kargo süreciyle ilgili uyarı mesajları geliyor. Ve pasaportun sana teslim ediliyor.

Ucuz Uçak Bileti Bulun

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2153 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.