Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü’nün  (ICAO) belirlediği standartlara göre çipli elektronik pasaportlar 01.Haziran.2010’dan bu yana Türkiye’de de düzenlenmeye başlandı. Şu anda hem eski tip pasaportların hem de yeni çipli pasaportların kullanıldığı bir dönemdeyiz. Dolayısıyla bazen eski tip pasaportlar vize işlemleri sırasında sorun teşkil edebiliyor. En uygun uçak bileti karşılaştırması için sitemizi ziyaret eden ve yurtdışı seyahatleri olabilecek kullanıcılarımız için pasaport ile ilgili yeni düzenlemeler hakkında bilgi vermek istedik:

1.Eski tip pasaportlar (geçerlilik süresi dolmamış ise) 24.Kasım.2015 tarihine kadar kullanılmaya devam edilebilecek.

2.Yalnız bazı ülkeler 10 yılı geçmiş eski pasaportlara vize vermeyebiliyor. Dolayısıyla gidilecek ülkenin kendi içinde aldığı kararlar sıkıntı yaşamanıza neden olabilir.  Bu sebeple de pasaport yenilenemekte yani yeni tip çipli pasaporta şimdiden geçmekte fayda olabilir.

3.Geçerlilik süresi dolduğu için ya da süre uzatma amacıyla pasaport dairelerine yapılan başvurularda, eski tip pasaport üzerinden uzatma işlemi 31.Ocak.2011 tarihine kadar devam ettirilecek. Bu tarihten sonra süre uzatma işlemi yapılmayıp, yeni tip çipli pasaport başvurusunda bulunulması istenecek.

4.Yeni pasaport başvuruları Türkiye’de 81 il ve 287 İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne, yurtdışında ise bağlı bulunulan konsolosluklara yapılır.

5.Başvurular pasaport şubesine bizzat gidilip sıra alınmak ya da www.epasaport.gov.tr adresinden önceden randevu almak şeklinde yapılabilir.

6.Yeni tip pasaportlarda biyometrik fotoğraf zorunlu tutuluyor. Tüm fotoğrafçılarda çeklebilecek bu fotoğrafın 50mm*60 mm ebadında olması isteniyor.

7.Yeni tip çipli pasaportlar başvuru ardından düzenlenerek pasaport sahibinin adresine gönderiliyor. Ortalama olarak başvuru sonrasında pasaportun elinize geçme süresi 3-4 gün olarak belirtiliyor. Başvuru takip ise TC Kimlik numarası ya da başvuru referans numarası ile 0-216-444 30 20 nolu telefondan ya da www.epasaport.gov.tr adresinden yapılabiliyor.

8.Yeni tip çipli pasaport alan vatandaşların eski pasaportları ise iptal işleminin ardından pasaport sahibine iade ediliyor. Böylece eski pasaportlarda geçerliliğini koruyan vizelerden faydalanmak mümkün olabiliyor.

Betül Sungurlu
454 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.