Tüketicilerin şu sıralar endişeleri; ev kredisi ödemelerini, finansal hayallerini standartlarını etkileyecek günlük sorunlar ile daha da sarsıcı ve kalıcı olabilecek ekonomik gelişmeler ekseninde. Bunu besleyen nedenler ise; ekonomik kriz söylenceleri, yükselen euro-dolar fiyatları, yükselen benzin fiyatları...

Eğer siz de geceleri rahat bir uyku çekemiyorum diyorsanız, bütçenize nefes aldırabilecek, birikim planlarınıza etki edebilecek önerilerimiz var.

Ekonomiye karşı taktik geliştirin!

Eğer birikimlerinizi toparlama aşamasındaysanız, iki ana konuyla boğuşuyor olmalısınız: enflasyon ve düşük oranlar. Bir çoğumuzun birikimleri durduğu yerde değer kaybediyor ve sebebi bu iki nokta. Bu durumda, birikimlerinizi gün yüzüne çıkarmak; bankalara ve biraz daha enflasyon korumalı planlara doğru kaydırmak faydalı olabilir.

Ayrıca bugün emeklilik planları yapan yaştaşlarınızı görmezden gelmeyin onlar yıllar önce sigorta poliçelerini imzalamışlardı. Şu an BES de sizin için aradığınız çözüm olabilir. Bu planlar genel hatlarıyla sizi zengin etmeye değil, yatırdığınız rakamların, enflasyon karşısında değerinin korunmasına odaklıdır. Alım gücünün değişmemesine güvence verebilen planlardır. Risk yaklaşımlarınızı esas alarak, bankada tekil olarak belli fon ve risk alımları yapmak yerine, güçlü bir havuzda risk dağıtımı yapılarak korunan birikiminiz olmasını ve daha uzun vadede dokunabileceğiniz bir birikim elde etmeyi isteyebilirsiniz. Bu da sizi en azından bir 10 yıllık birikim derdinden kurtaracaktır.

Eh hepimiz arabalarımıza binmek durumundayız, peki benzin fiyatları ne olacak? Öncelikle klima, radyo, arabadaki fazla yükler hepsinden kurtulun. Bunun işe yaradığını iddia eden çok; camlar açık, çantalar mini boy, yüksek sesle şarkı söyleyerek yolculuk edin diyemiyoruz elbet ancak denemesi bedava!

Fiyat karşılaştırma hayatın her alanında önemli, benzininizi alışkanlıklarınız üzere değil, fiyat-performans karşılaştırması yaparak alın. Alım yaptığınız benzin istasyonundan edindiğiniz indirim kuponu ve fırsatlar ile kredi kartınızın indirimlerini birleştirmek ya da birlikte yürüttükleri kampanyaları takip etmek doğru bir davranış olacaktır. İndirim kuponları, alışveriş çekleri bizim hayatımızda dünyadaki örnekleri kadar yerleşik değildi, ancak artık günlük süt alırken bile indirim var mı yok mu bakabiliyoruz. Bakmalıyız da!

Faturalarınız ile savaşın!

Elektirik faturalarınız için de birşeyler düşündük, genel olarak "gereksizse söndür" kalıbını şiar edinmek yeterli. Termostatınızı ısınma ve sıcak su ihtiyacınıza göre düzenleyin. Tv, pc vb. elektirikli aletlerinizi standbyda bırakmakyın. Elektirikli ısıtıcınızda ihtiyacınız kadar su ısıtın. Enerji tasarruflu ampüller kullanın. Yaza özel minimum faturalı son günlerin tadını çıkarmayı da unutmayın! Ev içi tasarruf noktalarını belirlemeyi unutmayın!

Kışa girerken ev içindeki enerji ve ısı tasarrufu konusunda daha geniş çaplı ve uygulanabilir ipuçları vereceğimizi de belirtelim.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2315 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorumlar (2)