• Anasayfa
  • Bilgi
  • Paranızı değerlendirebileceğiniz 10 yatırım aracı

Paranızı değerlendirebileceğiniz 10 yatırım aracı

bengisarihan

Belirli bir birikime sahipseniz paranızı doğru yatırım araçlarını kullanarak çok daha değerli hale getirebilirsiniz. Peki hangi yatırım yöntemleri sizin için daha uygun? Paranızı değerlendirebileceğiniz 10 önemli yatırım aracını sizler için araştırdık.

Altın

Yatırım aracı olarak altın

Altın ülkemizde sevilen yatırım araçlarından biri. Dolayısıyla uzun yıllardır da insanlar birikimlerini altına yatırmayı tercih ediyor. Piyasalardaki dalgalanma karşısında nispeten daha istikrarlı kalabilen altının, kendini güvence altına almak isteyenler tarafından tercih edildiğini söylemek mümkün. Ancak altının uzun vadede daha büyük kazanç getirdiğini hemen belirtelim. Eğer kısa vadede kâr etmek istiyorsanız altın yerine farklı bir yatırım aracı tercih edebilirsiniz. Çünkü altın, en az birkaç yıl içinde kâr getiren bir yatırım aracıdır. 2008 yılında 50 TL olan çeyrek altın fiyatı, 2015 yılında 160 TL’den satıldı. 2020 Aralık ayında 760 TL’ye kadar yükseldi. Görüldüğü üzere altın geçen 12 yılda yatırımcısına %1500 yani 15 kat kazandırmış. Gram altın 31 Aralık 2020’de 760 TL, 31 Aralık 2021’de 769 TL’den işlem görmüşken, Mayıs 2022’de ise 960 TL civarında seyrediyor.

Döviz

Yatırım aracı olarak döviz

Altından sonra en çok yatırım yapılan araçlardan biri de döviz. Özellikle Dolar ve Euro’yu hem borç verirken hem de birikim yaparken kullanıyoruz. Döviz alımını düşükken yapmak kazançlı oluyor. Ama bunu yaparken son yıllardaki döviz fiyatlarına mutlaka göz gezdirin. Çok yükseklere çıkmışsa almaktan çekinin. 2008 yılında 1.52 TL olan dolar, 2015 yılı aralık ayında 2.90 TL’den satıldı. 2020 Aralık ayında ise ortalama 7.80 dolayında işlem gördü. 2022 Mayıs ayında ise 16.36 TL civarında seyrediyor.

Mevduat

Yatırım aracı olarak mevduat

Mevduat hesapları, banka ile yatırım yapmak isteyenlerin başvurabileceği yöntemlerden biri. Özellikle de altın ya da döviz cinsinden mevduat hesabına yatırım yapmak en garanti yatırım araçlarından biri olarak görülüyor. Bu şekilde Türk Lirası ile yapacağınız bir yatırıma kıyasla çok daha fazla kazanç elde edebilirsiniz. Ancak mevduat hesabının kısa vadede çok yüksek kâr elde etme ihtimalinizin oldukça düşük olduğunu belirmekte fayda var. Bu yüzden mevduat garantilidir ancak her zaman çok kazançlı olmayabilir. Döviz ya da altındaki dalgalanmalar daha çok kazandırabilir. En iyi mevduat faizi veren bankayı bulmak için mevduat sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Hisse senedi

Yatırım aracı olarak hisse senedi

Hisse senedi bir şirketin anaparasına eşdeğer parçalardan biridir. Şirketler bankalardan yüksek faizli borçlanma yerine borsada kendine ortak alırlar. Dolayısıyla borsaya girmeniz durumunda siz de bir hisse senedi satın alabilir ve söz konusu şirkete ortak olabilirsiniz. Ancak hisse senedi ve borsa yatırımlarının en riskli yatırım gruplarından olduğunu bilmenizde yarar var. Bu nedenle burada kulaktan dolma bilgilerden ziyade iyi bir yatırım uzmanı ile çalışmanız önemli. Ya da garantili kağıtları alabilir veya borsa endeksinin çok düşük olduğu zamanları değerlendirebilirsiniz.

Repo

Yatırım aracı olarak repo

Piyasada likidite darlığının yaşanması durumunda geçici bir süre için bankacılık likiditesinin aktarılması amacıyla kullanılır. Kısa dönemli bir menkul kıymetin belirli bir süre sonra ilk satıcı tarafından geri alınması işlemidir. Repo işlemlerine konu olabilecek menkul kıymetler şunlardır; devlet tahvilleri, hazine bonoları, banka bonoları, banka garantili bonolar, kamu ortaklığı idaresi ve Toplu Konut idaresince ihraç edilen borçlanma senetleri ile borsa işlem gören borçlanma senetleri.

Yatırım fonu

Yatırım aracı olarak yatırım fonu

Yatırım Fonları halktan topladıkları paralar karşılığı, hisse senedi, hazine bonosu, altın gibi sermaye piyasası araçlarından oluşturdukları portföyleri yönetirler. Risk ve getiri yönünden iki tip fon vardır. A tipi ve B tipi fonlar. A tipi fonlar, hisse senedi içerdiğinden daha fazla fiyat dalgalanmasına sahiptir. Fon kazançları Kurumlar Vergisinden muaf tutulmuştur. Gelir vergisi ise sadece B Tipi Yatırım Fonlarının geliri üzerinden %10 oranında stopaj ve fon payı kesilerek yatırılır.

Emlak gayrimenkul alımı

Yatırım aracı olarak emlak gayrimenkul alımı

Son yılların en kazançlı yatırım araçlarından biridir. Özellikle prim yapan yerlerden gayrimenkul alanlar, paralarına ciddi anlamda değer kazanabilirler. Ancak burada da her yatırım yapan aynı kazancı sağlar diye bir kural yok. Metro, metrobüs gibi toplu ulaşım da bazı bölgelerin değerini arttırabiliyor. Dolayısıyla ulaşım bakımından gelişme gösteren ya da konumu gereği gelecekte gelişme gösterecek yerlere yönelebilirsiniz. Yükselen emlak fiyatları birkaç sene sonra düşebilir de. Bu nedenle her daim konunun uzmanı bir emlak danışmanından yardım almanızda yarar var.

Likit fon

Yatırım aracı olarak likit fon

Likit fonlar B tipi yatırım fonu grubunda yer alır. Sabit getirili ürünler, tahvil, bono, repo ya da hisse senedi gibi ürünler likit fon yatırım araçlarındandır. Likit fonlar 180 günden kısa vadeli kağıtlar ve sabit getirili ürünleri barındırır. Likit fonların risk oranının düşük olmasına bağlı olarak getirisi de azdır. Çoğunlukla tek haneli bir oranda getiri sağlaması beklenir. Buradaki asıl amaç yatırımcıları enflasyondan korumaktır.

Devlet tahvili

Yatırım aracı olarak devlet tahvili

Devlet tahvili devletin 1 yıldan uzun vadeli borçlanma ihtiyaçlarını karşılamak için Hazine Müsteşarlığı tarafından çıkarılan borçlanma senetleridir. Devlet tahvili devletin 1 yıldan uzun vadeli borçlanma ihtiyaçlarını karşılamak için Hazine Müsteşarlığı tarafından çıkarılan borçlanma senetleridir. Bu finansal araç uygulamasında devlet belirtilen tarihte -vade- faiz getirisiyle beraber ödeme yapmayı garanti eder. Devlet tahvillerinden tüzel kişiler faydalanabildiği gibi, bankalar da tahvilleri bilançolarının aktif kaleminde yatırım aracı olarak bulundurabilirler. Devlet tahvilleri sabit faizli, değişken faizli olabildiği gibi dövize endeksli de olabilirler.

BES

Yatırım aracı olarak Bireysel Emeklilik Sistemi (BES)

Bireysel emeklilik sistemi yani BES, halihazırda bulunan emeklilik planınızdan bağımsız bir şekilde birikim yapabileceğiniz bir yatırım aracıdır. Buradaki en büyük avantaj devletin getirdiği gelir vergisi avantajıdır. 2022 yılında devlet katkı payı oranı %30’dur. Yani buna göre ödemiş olduğunuz katkı payının tutarının %30’u kadar devlet katkısı alabilirsiniz. Örneğin siz 200 TL’lik bir birikim yaptığınızda BES hesabınıza 260 TL yatar. Birikimleriniz Bireysel Emeklilik Sigortası şirketleri fon, hisse senedi, tahvil gibi yerlerde değerlendirilir. Belli bir yıl sonra birikimlerinizin tamamını kazancınızla birlikte çekebilir ya da size maaş olarak bağlanmasını talep edebilirsiniz.

Not: Bu içerik bir yatırım tavsiyesi değildir.


bengisarihan
Bengi Sarihan
97 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü’nden mezun oldu. Mezun olduktan sonra 3 yıl bir E-ticaret sitesinde Pazarlama ve Sosyal Medya Uzmanı olarak görev aldı. Yeni yerler keşfetmeye ve yazı yazmaya büyük bir tutkuyla bağlı olması nedeniyle kariyerine 5 yıl boyunca bir seyahat sitesinde İçerik Uzmanı pozisyonunda devam etti. Bu deneyiminin ardından daha büyük maceralara atılmak için Enuygun ekibine katıldı. Bengi kitaplara, yemek yapmaya, seyahat etmeye, pilatese ve sinemaya bayılıyor.
Popüler Yazılar
Dünyanın EN kalabalık ülkeleri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9956194
Dünyanın EN zengin 25 ülkesi
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9949019
Türkiye’de gezilecek EN meşhur 75 yer
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9945100
Türkiye’nin huzur dolu 18 sakin şehri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9943113
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar