Hepimizin yapması gereken birtakım bütçe planlamaları var. Aylık harcamalarımız ve günlük giderlerimizi ince detaylarıyla hesaplayıp kazandığımız parayı gereksiz harcamalardan kaçınarak kullanmaya çalışıyoruz. Bu bütçe planlamalarını dikkatle yapıp gelecek planlarımız için de para biriktirmeye uğraşıyoruz. Genelde ay başında yaptığımız bütçe planlamaları ile ay sonundaki durum birbirine uymuyor ve bu da para biriktirmemizi oldukça zorlaştırıyor. Ancak kolayca para biriktirmenin yolları var. Hadi gelin, para biriktirmek için neler yapmamız gerektiğine bakalım.

1- Birikiminizle yapacaklarınıza karar verin

Para biriktirmenin EN kolay 5 yolu

Neden para biriktirmek istediğinizi düşünerek başlamalısınız. Birikiminizi nereye harcayacağınıza karar verdiğinizde hem ne kadar birikim yapmanız gerektiğini de belirlemiş olursunuz hem de para biriktirmek için kendinizi motive etmeniz kolaylaşır.

Birikiminizle bir araba almak mı istiyorsunuz yoksa paranızı eğitim için mi harcamak istiyorsunuz? Paranızı nereye harcayacağınıza karar verdikten sonra bunun size getireceği artıları sıralayın. Örneğin, araba aldığınızda toplu taşıma kullanmaktan ya da yürümekten kurtulacaksınız. Böyle pozitif yönleri düşünmek sizi daha da teşvik edecektir.

Eğer araba, ev, eğitim gibi amaçlar için biriktirmeniz gereken para çok fazlaysa ve bu sizin motivasyonunuzu düşürecekse kendinize ufak hedefler koyarak başlayın. Mesela evinize almak istediğiniz bir mutfak aleti için para biriktirmeyi hedefleyin. Bu birikim hedefine ulaşıp o mutfak aletini aldığınızda daha fazla para biriktirmek isteyeceksiniz.

2- Hayal kumbarası oluşturun

Para biriktirmenin EN kolay 5 yolu

Para biriktirmenin diğer yollarına geçmeden önce bu ufak ama motive edici öneriden de bahsetmeliyiz. Biriktirdiğiniz parayı ne için harcayacağınızı belirledikten sonra kendinize bir kumbara edinin. Evdeki bir kavanozun kapağına bir delik açarak kendinize bir kumbara da oluşturabilirsiniz. Böylece kumbara almak için harcayacağınız paradan da tasarruf etmiş olursunuz. Kumbaranın üstüne biriktirdiğiniz parayla almak istediğiniz şeyin adını da yazmayı unutmayın. Eğer bir seyahat planı için para biriktiriyorsanız o şehrin simgesi olan bir yapının ya da paranızı araba almak için kullanacaksanız istediğiniz arabanın fotoğrafını kumbaranın üstüne yapıştırabilirsiniz.

Ayrıca her gün elimize geçen birçok bozuk parayı farklı pantolonların ya da montların cebinde bırakıp unutuyoruz. Akşam eve geldiğinizde bu kumbaraya bozuk paralarınızı atarak kumbaranın dolduğunu hissettikçe daha da motive olabilirsiniz.

3- Aylık bütçenizi yaparken önce birikim tutarınızı belirleyin

Para biriktirmenin EN kolay 5 yolu

Her ay başında aylık harcamalarınızla ilgili bir bütçe çıkarıyorsunuz. Ödemelerinizi planlıyor, o ay içinde çıkabilecek ekstra harcamalarınız için ayıracağınız miktarları belirliyorsunuz. Tüm bu planlamalar sonrasında kalan paranızı da ay sonunda birikim hesabınıza aktaracağınızı düşünüyorsunuz. Ancak harcamalarınızdan kalan parayı ay boyunca farklı ihtiyaçlarınız ve istekleriniz için kullanabiliyorsunuz. Bu yüzden de ay sonunda birikim için ayırdığınız parayı harcamış oluyorsunuz.

Bunu engellemek için bütçenizi planlarken tersten düşünebilirsiniz. Öncelikle birikim için ayıracağınız tutarı belirleyip kalan paranızı zorunlu ödemelere ve ekstra harcamalara ayırarak ilerlemek daha kolay bir para biriktirme yöntemi olacaktır. Ayırdığınız tutarı ayrı bir hesaba yatırmak o parayı biriktirmenizi kolaylaştıracak.

4- Yatırım hesabı açın

Para biriktirmenin EN kolay 5 yolu

Bütçenizi planlarken birikim için ayırdığınız parayı günlük kullanım hesabınızda tutarsanız, ay sonuna kadar bu parayı harcama ihtimaliniz yüksek olur. Birikiminizi ayrı bir bankada ya da hesapta tutmak o parayı unutmanızı kolaylaştıracaktır. Özellikle uzun vadeli bir hesap açarsanız vade süreniz dolana kadar birikim için ayırdığınız parayı kullanmazsınız. Ayrıca vadeli hesap ya da mevduat hesapları birikiminizin artışına da katkı sağlar.

Vadesiz hesabınızın bulunduğu bankanın faiz ve mevduat oranlarını inceleyerek başlayın ama sadece bir bankaya bağlı kalmayın. Farklı bankaların sunduğu oranları da öğrenerek sizin birikim hedefinize en çok uyan bankayı seçin. Mevduat hesabı yerine döviz ya da altın hesabı tercih edebilirsiniz. Yatırım hesabınızı ve bankanızı seçerken hedefinizi ve planlarınızı göz önünde bulundurarak sizin için en uygun faiz oranını seçmelisiniz.

5- Harcamalarınızı not alın

Para biriktirmenin EN kolay 5 yolu

Kira, elektrik faturası, internet faturası, doğalgaz, aidat gibi her ay düzenli olan giderlerinizin toplam ederini biliyor olabilirsiniz ama ay boyunca yaptığınız diğer harcamalarla ilgili hesaplamalar yapıyor musunuz? Market alışverişlerinize aylık ne kadar harcadığınızı ya da ulaşım masraflarınızın toplam ne kadar tuttuğunu bilmiyor olabilirsiniz. Ay sonunda paranız bittiğinde “Nereye bu kadar para harcadım?” diye düşünüyorsanız, harcamalarınızı not almanın zamanı gelmiş demektir.

Kullandığımız mobil bankacılık uygulamaları sayesinde gün içindeki tüm harcamalarımızı görebiliyor olsak da farklı bir yere not almak bütçe yönetimi konusunda yardım sağlayabilir. Harcamalarınızı telefonunuzun not defterine yazmayı tercih edebilirsiniz. Ayrıca masraflarınızı tek tek not alabileceğiniz uygulamalar da var. Telefonunuza bu uygulamaları indirerek deneyebilirsiniz. Kalem kalem tüm harcamalarınızı yazdığınızda ekstra harcamalarınızı görüp hangi konuda kendinizi limitleyebileceğinizi de belirleyebilirsiniz.

Nihan Bayram
465 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.