• Anasayfa
  • Bilgi
  • Pandemi sürecinde uçak yolculuklarında hangi maskeler takılabiliyor?

Pandemi sürecinde uçak yolculuklarında hangi maskeler takılabiliyor?

setenaygokdag

Hava yolları yaz aylarından beri çeşitli kısıtlamalarla yolcu taşımayı sürdürüyor. Pandemi hayatımıza girdiğinden beri tartışılan maske konusundaysa oldukça katı bir kural benimseniyor ve maskesiz yolcular havalimanlarına ve uçağa kabul edilmiyor. Peki hangi maskeleri hangi ülke uçuşlarında takabiliyoruz? Ülkemizdeki hangi hava yolları hangi şartlarla maskesiz yolcu kabul ediyor? Gelin, birlikte öğrenelim.

İçindekiler

Türkiye

Pandemi seyahat

Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün yayınladığı genelgeye göre Türkiye içerisinde uçakla seyahat edecek tüm misafirlerin maske kullanımı çeşit ile sınırlandırıldı. Artık uçuş sırasında yalnızca tek kullanımlık cerrahi/tıbbi maske veya ventilsiz (N95 gibi) maske türleri kabul edilecek.

Genelgeden önce ventilli maskeleri yasaklamaya başlayan hava yolları firmalarından bazıları maske dağıtıyor. Ayrıca her hava yolunda yaş ve sağlık sorunu olan grupların maske kullanımındaki esneklik farklılıklar gösteriyor.

Uçak Bileti

Türk Hava Yolları – AnadoluJet

Ülkemizin bayrak taşıyıcı hava yolu THY ve markası olan AnadoluJet, uçağa binerken mini bir hijyen kiti içerisinde tek kullanımlık cerrahi maske de veriyor ve maskelerin 4 saatte bir yenilenmesi gerektiğini uçak içinde hatırlatıyor.

Uçuşlarda maske kullanımından muaf olanlar 0-2 yaş arasındaki bebek yolcular ve kalp, astım, otizm, solunum gibi rahatsızlıkları doktor raporu ile belgelenmiş olanlar. Ayrıca 2-6 yaş arasındaki çocuk yolcuların da maske kullanımı isteğe bağlı tutuluyor.

trde tek banner2

Pegasus Hava Yolları

Uçuş öncesinde maske ve eldiven dağıtmadığını belirten Pegasus, herkesin sağlığı için havalimanına ve uçuşa maskeli bir şekilde gelinmesinin zorunluluğunu hatırlatıyor.

0-2 yaş bebek yolcular maske zorunluluğunda muaf tutulurken 2-12 yaş arası çocuk yolcular dilerlerse boylarına uygun maske veya bandana takabiliyorlar.

SunExpress Hava Yolları

SunExpress, uçuş sırasında kabin ekibi tarafından misafirlere dezenfektan mendil dağıtılıyor ve uçak lavabolarında el dezenfektanları bulunduruluyor.

SunExpress uzun süreli maske takmaya engel olacak hastalıkları bulunan ve/veya otizmli yolcuları; sağlık durumuyla ilgili, uçuştan bir hafta önce düzenlenmiş doktor raporu getirmeleri halinde uçuşlara kabul ediyor. 4 saatte bir maskelerin değiştirilmesi gerektiğini hatırlatan hava yolu uçuşlara yedek maske ile gelinmesini rica ediyor. 0-2 yaş arası bebek yolcuların boğulma tehlikesine karşı maske takmalarına izin vermeyen hava yolu, 2-6 yaş çocuk yolcuları da maske zorunluluğundan muaf tutarak isteğe bağlı hale getirdi. 6-12 yaş arasındaki çocuk yolcularınsa boyutlarına uygun maske kullanmasını zorunlu tutuyor.

Almanya

Havaalanı maskeli

1 Şubat 2021’den itibaren Almanya’daki havalimanlarından yapılacak uçuşlarda da yalnızca tıbbi/cerrahi maske ve ventilsiz maske (FFP2 tipi) kullanımlarının geçerli olacağını ve yıkanabilir maske, ventilli maske gibi maske türlerinin kabul edilmeyeceğini belirtiyor.

Avusturya

Maskeli havalimanı

Avusturya’ya veya Avusturya sınırları içerisinde hava yolu ile seyahat edecek yolculara 25 Ocak 2021 tarihinden itibaren yeni bir kural getirildi. Kurala göre tüm yolcuların FFP2 tipi maske takmaları zorunlu. Bu tip maskeyi havalimanlarından temin edebilirsiniz.

Maske kuralının istisnaları;

- 0-6 yaş arası yolcular

- Sağlık nedeni ile maske takamayan yolcular

- Hamile yolcular

6-14 yaş arası çocuk yolcularsa isterlerse FFP2 tipi isterlerse başka bir tür maske takabilirler.


setenaygokdag
Setenay Gökdağ
51 Yazı
Antalya doğumlu yazar, Marmara Üniversitesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun oldu. Lise yıllarından itibaren medyanın çeşitli alanlarında metin yazarı ve editör olarak çalıştı. Okuma, yazma ve seyahat etme tutkularını tek amaç altında birleştirmek adına, Enuygun’da seyahat yazıları yazmaya başladı. Şu anda da Turist Rehberliği bölümünde eğitim alarak seyahat yazılarına farklı bir gözle bakmayı hedefliyor. Boş bulduğu her an yollara çıkmayı, otostop çekerek seyahat etmeyi ve kamp yapmayı çok seviyor.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar