Türkiye’de yaklaşık 22 milyon kişinin kronik hastalığı var. Yaklaşık 20 milyon kişi yüksek tansiyon hastası ve yüksek tansiyon görülme sıklığı %30'lara varıyor. Yani her üç kişiden biri bu hastalıkla yaşıyor. Yaklaşık 6 milyon kişi şeker hastalığı ile mücadele ederken, yaklaşık 2,8 milyon kroner kalp hastası mevcut. Her yedi kişiden biri kalp krizi riski taşıyor ve kroner kalp hastalığından ölüm oranı tüm ölümler içinde %43’lük pay ile ilk sırada yer alıyor. Ve ülkemizde her yıl 150 bin kişi kansere yakalanıyor, bu kişilerin 52 bini hayatını kaybediyor.

Bu bilgileri içinizi karartmak için vermedim. Ancak bazı gerçeklerle yüzleşmekte fayda var. Daha doğrusu yaşamdaki büyük risklere karşı gerçek bir planlama yapmak ve bu riske karşı en uygun önlemi almak için bilinçli olmamız gerekiyor. Hükümetin sağlık reformu ile sigortalılar da özel hastanelere makul bir ücretle gitme şansı yakalamış olsa da, bazı özel hastaneler yalnızca özel sağlık sigortasını kabul ediyorlar. Ancak özel sağlık sigortasını tercih etme nedenini yalnızca bununla sınırlamak çok doğru değil.

Özel sağlık sigortası nedir?

Özel sağlık sigortası; sigortalanan kişinin hastalıklar ve kazalar sonucu oluşacak sağlık giderlerinin karşılanması için hazırlanmış kişiye özel planlardır. Özel sağlık sigortası da kişinin sağlıkla ilgili yaşaması muhtemel risklerin gerçekleşmesi durumunda belli sağlık kurumlarında belli limitler içinde belli oranlarda karşılama teminatı sunar.

Özel Sağlık Sigortaları, sigortalılarına diledikleri doktor veya sağlık kurumunda tedavi olma özgürlüğü tanır. Sigorta şirketi, sigorta poliçesinin kapsamına göre sigortalının geçirdiği herhangi bir hastalık ya da bir kaza sonucunda ortaya çıkan ayakta tedavi veya yatarak tedavilerine ait masrafları karşılamayı taahhüt eder. Üstelik bunu özel şartlarda belirttiyse, yurtiçi ve yurtdışı dünyanın neresinde olursa olsun karşılar. Özel sağlık sigortaları yüksek meblağlı giderleri karşılayarak sigortalının en zor anında en büyük yardımcısı olur.

Özel sağlık sigortası sizin için bir güvence olacaktır

Hep Allah korusun diye başlıyoruz ancak yalnızca böyle söyleyerek olmuyor. Mutlak surette riskleri önceden planlamak zorundayız. Çalışma düzeni oturmuş kişilerin, bütçe planlamasına özel sağlık sigortalarını eklemelerinde fayda var. Bütçeyi planlayabiliyor ve ona göre kararlar alabiliyoruz. Ancak ne yazık ki sağlık-i şartları planlamamız imkansız. Hiç beklemediğimiz bir anda sağlık sorunları ile karşılaşabiliyoruz. Sağlık hizmetlerinden eksiksiz ve zamanında faydalanmak için özel sağlık sigortasının bulunması çok büyük rahatlık sağlıyor.

Aniden bir sağlık sorunuyla karşılaştığınız zaman giderleri nasıl karşılayacağım düşüncesine son vermek için, bir hastalık durumunda sahip olduğum sosyal güvenlik sistemi yeterli olacak mı kaygısından uzak durmak için, sağlığım için ihtiyaç duyacağım tanı ve tedavi işlemlerinde, en modern ve güvenilir alternatifleri herhangi bir maddi kaygı duymadan nasıl kullanabilirim sorusuna cevap bulmak için, ihtiyaç duyduğumda tüm dünyada tedavimi nasıl gerçekleştirebilirim düşüncesinden kurtulmak için özel sağlık sigortası yaptırmanız faydalı olacaktır.

Özel sağlık sigortasını nasıl yaptıracağım?

Özel sağlık sigortalarında 18-75 yaş gurubu arasındaki kişiler teminat altına alınıyor. Özel sağlık sigortası alternatiflerini değerlendirirken birçok farklı sağlık kuruluşuyla anlaşması olan ve bütçenize uygun primlerle poliçe satan sigorta şirketlerini kıyaslamanız önemli. Tabi ki burada bütçeniz de devreye girecektir ve kendi gelir durumunuza göre uygun alternatifleri değerlendirmeniz gerekecektir.

Sağlık sigortalarında; diğer sigortalarda alışık olduğumuz, her şeyi kapsayan ‘full sigorta’ ibaresi aramamanız lazım. Hayatınız boyunca başınıza gelebilecek bütün sağlıki riskleri kapsayacak bir sigorta yaptırmak isterseniz, haliyle sigorta priminiz çok yüksek olacaktır. Bu nedenle öncelikle kendiniz bir planlama yapmalısınız. Sahibi olduğunuz sosyal güvence ile hangi hizmetlerden faydalanabildiğinizin listesini çıkartıp, bu hizmetlere ek olarak ihtiyaç duyabileceğiniz hizmetleri tespit etmeniz önemli. Hangi risklere karşı teminat istediğiniz, sigorta priminizi en optimum seviyede seçmenize yardımcı olacaktır.

Bu planlamaları yaptıktan sonra, bütçenizde ne kadarlık bir sigorta prim ödemesine yer olduğunu hesapladıktan sonra sağlık sigortası yaptırabilirsiniz. Hatta bu yazıyı okurken, hemen buradan teklif isteyebilirsiniz.

Tıpta teknoloji fark yaratıyor, özel hizmetlerden yararlanmak şart oluyor

Kendimden bir örnek vermek gerekirse; son dönemde yaşadığım bir kas - eklem problemi nedeniyle belli süredir tedavi görüyorum. Tedavinin tespit ve takip edilebilmesi için MR çekimi gerekli oluyor. MR makineleri o kadar farklılık gösteriyor ki, doktorlar bazı MR çekimlerinden hiç verim alınamadığını söylüyor.

Doktorum bu konuda şöyle bir betimleme yapıyor: ‘‘ Bir televizyon düşün; anten kalitesi çok kötü ve sen maç izlerken topun nereye gittiğini göremiyorsun. Bazı anlarda acaba taca mı çıktı diye düşünüyorsun. Bir televizyon düşün; anten kalitesi üst düzeyde. Oturduğun yerden gol diye sevinebiliyorsun. ’’

Doğru tedaviyi saptamak tedavi başarısını artırdığı gibi, sürecini de kısaltıyor. Bunun için de tıptaki son teknolojilerden faydalanmak gerekiyor. Bu teknolojilerde ne yazık ki çoğu zaman özel hastanelerde bulunuyor. İşte bu pahalı hizmetlerden faydalanmak için, özel sağlık sigortası yaptırmak gerekli oluyor.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2336 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.