1 Aralık’tan itibaren özel hastanelerde biyometrik kimlik doğrulaması yapmayanlar, muayene provizyonu alamayacak . Parmak damar izi yöntemiyle alınan bu iz, hastanelerdeki makinalardan alınabiliyor.

1 Eylül 2013 tarihinde tüm özel hastanelerde yürürlüğe giren Sosyal Güvenlik Kurumu Biyometrik Kimlik Doğrulama Projesi için gereken cihaz entegrasyonları ve testleri, 1 Aralık itibariyle tamamlanıyor. Bundan böyle özel hastane işlemlerinde avuç izi yöntemi kullanılacak.

Sahtekarlığın önüne geçilecek

Sabah gazetesinde yer alan habere göre avuç içi izi yöntemiyle hastalar sağlık hizmetlerinden daha güvenli ve daha hızlı bir şekilde yararlanabilecek. Böylece kimlik sahtekarlığının önüne geçilmiş olunacak. Özel sağlık tesislerinde 01.12.2013 tarihi itibariyle biyometrik kimlik doğrulaması yapılmadan muayene provizyonu verilmeyecek. Bu da demek oluyor ki avuç izini tanımlatmayan hastalar, özel hastanelerde sıkıntı yaşayacak.

Biyometrik kimlik nasıl alınır?

Biyometrik kimliği almak için TC kimlik numarası ve nüfus cüzdanı ya da ehliyet ve pasaportla birlikte hastane bankolarına kurulan Biyometrik Kimlik Doğrulama Ünitesinde yaptırabilirsiniz.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2331 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.