ÖTV zammı ikinci el otomobile yaradı

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Sıfır otomobillere uygulanan %15’lik ÖTV zammı, ikinci el otomobil piyasasını hareketlendirdi. 1 Ocak’ta yürürlüğe giren yeni zam oranları sıfır otomobillerin fiyatını bir anda yükseltti. İlk hafta bazı otomobil firmaları internet sitelerinde fiyat vermemeyi bile tercih etti. Bu artış sıfır otomobil fiyatını yükseltince bir anda ikinci el araç satışlarında ve ikinci el otomobil satın almak isteyenlerde yükseliş oldu.

ÖTV zam oranları

Otomobil galericileri dernekleri, bu ÖTV zammının ikinci el satışını şimdilik bir miktar arttırdığını ancak yaz aylarına doğru ikinci elde daha ciddi artışlar olacağını vurguladı. Özellikle de 2 bin ve üzeri motor hacmindeki araçlara uygulanan %145’lik vergi, ikinci el araçları daha avantajlı kıldı. 1 Ocak’ta uygulamaya başlayan ÖTV oranlarına göre motor silindir hacmi 600 santimetreküpü geçmeyenler %45, motor silindir hacmi 600 santimetre küpün üzerinde ve 2 binin altındaki %90, motor silindir hacmi 2 bin santimetreküpü geçenler %145 oranında vergi ödeyecek.

İkinci el fiyatları da arttı

ÖTV zammının bir başka etkisi de ikinci el otomobil satışlarında yaşandı. İnternetten otomobil satışının yapılabildiği tasit.com sitesinin araştırmasına göre ikinci el otomobil fiyatları bir önceki ayın aynı dönemine göre %7.2 arttı. Siteden yapılan ikinci el otomobil aramalarında ise %14,5 oranında artış olduğu belirtildi. Anlayacağınız ÖTV zamları sonrası özellikle piyasanın hareketli olduğu yaz aylarına doğru hem ikinci el otomobil talebinin hem de fiyatlarının artışına tanıklık etmiş olacağız.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2035 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar