Kirada oturanların en büyük arzusudur gönüllerine göre bir ev satın alıp oturmak. Ancak bazen evdeki hesap çarşıya uymayabiliyor. Oturduğunuz yerde ev fiyatları yüksek olduğu için bu hayal size uzak gelebilir. Öyleyse komşu ilden ev almayı hiç düşündünüz mü?

İçindekiler

Kira çarpanına bakın

İstanbul, İzmir gibi büyük kentlerde ev fiyatları yüksek. Kira çarpanı da aslında evin fiyatı kadar yüksek olmayabiliyor. Yani İstanbul'da 600.000 TL – 700.000 TL arası fiyattaki bir evde örneğin ortalama 2.000 TL kiraya oturabiliyorsunuz. Ancak bu evi satın almak isteseniz ödemelerin belki de altından kalkmakta zorlanacaksınız. Öyleyse İstanbul'a yakın Tekirdağ, Kırklareli, Edirne, Kocaeli gibi şehirlerde 100.000 TL -150.000 TL aralığında fiyatlarda ev bulabilirsiniz. Üstelik bu evleri en az 500 TL ile 700 TL arasında kiraya verebilirsiniz. Bir miktar peşinatınızla birlikte böyle bir ev alıp o evi kiraya verip siz yine istediğiniz evde oturmaya devam edebilirsiniz.

Başka bir şehirden de ev alabilirsiniz

Örneğin geçtiğimiz ay bir arkadaşım Kırklareli merkezde 120.000 TL'ye küçük bir ev aldı ve bu evi 750 TL'ye kiraya verdi. 50.000 TL birikmişi vardı ve 70.000 TL kredi kullandı. Yaklaşık 1.000 TL kredi ödemesi var, ev kirası 750 TL. Kredi ödemesi sabit kalacak ev kirası bir kaç yılda kredi ödemesiyle eşleşecek. Bu durumda o evin borcu bittiğinde oturduğu evin kirasının yarısını karşılamış olacak.

Hesabınızı iyi yapın

Bu örneğe benzer kira çarpanı düşük bir yerden ev satın alırsanız çok daha kazançlı olursunuz. İstanbul'da kira çarpanı bazı semtlerde arz talep dengesini de göz önünde bulundurursak oldukça yüksek. Örneğin Kadıköy – Bağdat Caddesi bölgesinde kira çarpanı yüksek. Evin kendini amorti süresi 20 yılı geçiyor. “İyi bir semtte güzel bir evde oturuyorum bu evi satın almam zor ancak kirasını ödeyebilirim” diye düşünüyorsanız yukarıdaki formülü deneyin. Başka komşu bir şehir ya da komşu fiyatı uygun gelen semtlerden ev satın alabilirsiniz.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN