Otomobil satın almak için ihtiyaç mı yoksa taşıt kredisi mi kullanmalı?

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Yeni bir otomobil satın almayı ya da aracınızı değiştirmeyi mi planlıyorsunuz? Bunun için bir miktar peşinatınız var ya da hiç peşinatınız yok. Bu şartlarda kredi kullanarak nasıl otomobil sahibi olabilirsiniz?

Taşıt kredisi kullanarak otomobil alma şartları

Öncelikle belirteyim ki eğer hiç peşinatınız yoksa, taşıt kredisi kullanamazsınız. Taşıt kredisiyle ilgili yapılan yeni düzenlemeye göre %30 peşinatı olmayanlar taşıt kredisi kullanamıyor. %30 peşinat sınırı 50.000 TL’ye kadar olan otomobiller için geçerli. Yani 40.000 TL’lik bir otomobil satın almak istiyorsanız yaklaşık 12.000 TL’lik bir peşinatınızın olması gerekir. 50.000 TL ve üzeri otomobiller için de ilk 50.000 TL’ye kadar kısmı için %30, kalan kısmı içinse %50 peşinat şartı var. Örneğin 100.000 TL’lik bir otomobil satın almak isteyen kişinin ilk 50.000 TL’ye kadar olan kısmı için 15.000 TL, kalan kısmı içinse 25.000 TL yani toplamda 40.000 TL peşinat vermeniz gerekir. Kalan 60.000 TL’lik kısmı için kredi kullanılabilir.

İhtiyaç kredisi kullanarak otomobil alma şartları

Peki ya ihtiyaç kredisiyle nasıl otomobil satın alınabilir? Sizin kredi notunuza ya da gelir durumunuza göre çekebileceğiniz bir tutarda krediyle de otomobil satın alabilirsiniz. İhtiyaç kredisini ikinci el ya da sıfır araçta da kullanabilirsiniz. İhtiyaç kredisinde arabanın yaşı, cinsi fark etmez. Sadece sizin kredi kullanabilme gücünüze bakılır. Örneğin 30.000 TL kredi kullanarak hiç peşinatsız 30.000 TL tutarında bir fiyata otomobil satın alabilirsiniz. 36 ay vadeli 30.000 TL kredinin aylık taksitleri ortalama 1.060 TL civarında. Üstelik otomobilinize ipotek konulmaz. Taşıt kredisinde bankalar otomobilinize ipotek koydurur. İhtiyaç kredisiyle satın aldığınızda ise otomobilinizi istediğiniz zaman satabilirsiniz.

Bir de taşıt kredisinde bankalar kasko isterler, ihtiyaç kredisinde ise böyle bir zorunluluk olmaz. İpotek ve peşinat zorunluluğu nedeniyle bazı insanlar ihtiyaç kredisi kullanarak araba satın alıyor. Bazıları ise özellikle cazip kredi kampanyalarından faydalanıp taşıt kredisi kullanabiliyor. Tercih sizin…

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar