Otomobil satın alırken dikkat edilmesi gerekenler

nihanbayram

Otomobil satın almayı planlıyorsunuz ne alayım nasıl alayım gibi sorularda kafanızı kurcalıyorsa sizlere bazı önerilerimiz olacak. Öncelikleriniz neler olmalı ve planlarınızı neye göre yapmalısınız?

Yakıt tüketimi

Yakıt tüketimi

Türkiye dünyanın en pahalı benzinini kullanan ülkelerden birisi olduğu için satın aldığımız aracın yakıt tüketimi ilk sırada yer almalı. Çok yakıt tüketen araçlar, özellikle ikinci ellerde hiç rağbet görmüyor. Öyle ki çok ünlü otomobil markalarının hele çift silindirli falansa, ikinci ellerinin ucuz fiyatlara satıldığını göreceksiniz.

Yılda 20 bin km ve üstü

Yılda 20 bin km ve üstü

Eğer satın alacağınız otomobille yılda 20.000 km ve üzerinde yol kat ediyorsanız o zaman dizel ya da düz vites düşük motor hacimli otomobil tercih etmeniz çok önemli. Eğer aracınızı çok sık kullanmayan biriyseniz, yılda 10 bin kilometre bile yapmıyorsanız, dizel otomobil farkı ödemeniz çok etkili olmaz.

Dizel farkını iyi hesaplayın

Dizel farkını iyi hesaplayın

Otomobillerde özelliklede sıfırlarda bazı modellerde bu fark 10.000 TL’yi geçiyor. Eğer aracınızla az seyahat ediyorsanız bu farkı başlangıçta vermeyip, benzinli araç tercih edebilirsiniz.

Düz vites otomatik vites farkı

Düz vites otomatik vites farkı

Otomatik vites araçlar, düz viteslere göre daha fazla yakıt tüketir. Eğer kesinlikte düz vites araba kullanamıyorum otomatik şart diyorsanız dizel otomatik araçlara göz atın.

Düşük motor silindirli araçlar

Düşük motor silindirli araçlar

Türkiye’deki yakıt pahalılığı sebebiyle son yıllarda ülkemize şehir otomobilleri denilen modeller çok gelmeye başladı. Bir de düşük motor silindirli araçlar. Bu araçlar o otomobilin aynı markasıyla aynı görünüme sahip, bir tek motor hacmi küçük oluyor. Bu yüzden yakıt tüketimi az olacaktır. Üstelik fiyatı da daha ekonomik. Örneğin aynı marka ve aynı model sıfır bir otomobilin 1.2 motor ile 1.6 motor aracı arasındaki fark 10.000 TL’yi geçebiliyor. Üstelik 1.2 motorlu araç daha az yakıt tüketecektir.

Lansman fiyatlarına dikkat!

Lansman fiyatlarına dikkat!

Otomobil markaları kampanyalarında lansman fiyatı belirliyorlar. Lansman fiyatındaki araçlar genelde o modelin en düşük motorlu ve en az donanımlı aracı oluyor. Bu fark geçenlerde baktığım bir markada 60.000 TL’ye kadar çıkmıştı. Yani aynı marka ve aynı model jeep lansman fiyatı 60.000 TL’den başlıyordu ve dizel otomatik vites seçeneğinde ise aracın fiyatı 120.000 TL’ye kadar çıkıyordu. Bir otomobil fiyatı kadar farka dikkat!

İkinci el satışında rağbet görecek araçlar

İkinci el satışında rağbet görecek araçlar

Onlarca otomobil markası ve yüzlerce model var ancak bazı araçların ikinci eli daha çok talep görüyor. Bu yüzden ikinci el satışında sıkıntı yaşamamak ve aracınızı çok da ucuza satmamak için bu modellere dikkat etmeniz lehinize olur. Örneğin aynı sene bir arkadaşımla beraber otomobil satın almıştık. O daha az tercih edilen bir marka aldı. Ve benim aracıma göre 10.000 TL fazla ödeme yaptı. İkimiz araçlarımızı yine aynı tarihlerde sattık. Ben ise aracımı ona göre 1.000 TL daha pahalıya sattım. Arada 11.000 TL’lik bir fark oluştu. İkinci el pazarı iyi giden otomobil markaları avantajlı olur.

Kasa değişim yıllarına dikkat!

Kasa değişim yıllarına dikkat!

Otomobil firmaları modellerin kasa yapılarında 5-6 senede bir değişiklik yaparlar. Bu yüzden örneğin kasası yeni değişmiş bir markayı tercih etmeniz yine ikinci el satışı için daha avantajlı olacaktır.

Renkler önemli

Renkler önemli

Çok otomobil yıkamayı sevmiyorsanız, koyu renk araçları tercih etmeyin. Çünkü koyu renk otomobiller yıkanır yıkanmaz 1-2 günde kirli görünecektir. Bu da sizin için sık sık yıkama masrafı yapmanız anlamına gelir.

Taşıt ya da ihtiyaç kredisi

Taşıt ya da ihtiyaç kredisi

Tüm bu bilgiler ışığında yeni bir otomobil satın almaya karar verdiniz peki ya ödemesi? Bunun için taşıt kredisi ya da ihtiyaç kredisi kullanabilirsiniz. Taşıt kredisi sayfamızdan yeni yasal düzenlemelere göre ödeme oranlarına göz atmanız mümkün. Ya da ihtiyaç kredisi de bu konuda işinizi görecektir.

Servis ağı

Servis ağı

Günümüzde bu konuda çok sorun olmasa yetkili servis ya da yetkisiz servis ağları önemli. Belki İstanbul gibi büyük şehirlerde bu sorun yaşanmaz ancak Anadolu da yakınlarınızda servisi olmayan markalar işinizi zorlaştırabilir.


nihanbayram
Nihan Bayram
397 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN