• Anasayfa
  • Bilgi
  • Otel konaklamasına, toplu ulaşıma HES kodu zorunlu

Otel konaklamasına, toplu ulaşıma HES kodu zorunlu

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2 Ekim 2020
I
2 dk
I
216
I
Güncellenme: 6 Ekim 2020
İçindekiler

Önceleri sadece uçak, şehirlerarası otobüs ve tren yolculukları için alınan HES kodu kullanımı neredeyse hayatımızın birçok alanında zorunlu oldu. HES kodu artık otel, pansiyon ve benzeri konaklama tesisleri ile şehir içi metro, metrobüs, otobüs gibi toplu taşıma araçları için de gerekecek. Kamu kurum ve kuruluşlarındaki işlemler için de HES kodu göstermeniz şart.

Tüm konaklama yerlerinde zorunlu

Yaz aylarında uçak bileti ya da şehirlerarası otobüs bileti satın alırken aldığımız HES kodunu artık otel konaklaması için de almamız gerekecek. İçişleri Bakanlığı’nın genelgesine göre otel, motel, pansiyon, misafirhane, kamp gibi konaklama yerlerinin tümünde HES kodu sorgulaması yapılacak. Ve sorgulama sonucu herhangi bir risk tanısı bulunmayan veya karantinada olmayan kişilerin konaklamasına izin verilecek.

Şehir içi ulaşım için de gerekli

Sadece konaklama değil, HES kodu zorunluluğu şehir içi tüm ulaşım araçları için de gerekecek. Belediyelerin toplu ulaşım araçları otobüs, metro, metrobüs gibi toplu ulaşım sistemlerinde kullanılan akıllı seyahat kart sistemlerinde de Hayat Eve Sığar (HES) kodu uygulaması tanımlanacak. Toplu ulaşım kartlarına da yapılacak HES kodu entegrasyonu ile riskli kişilerin toplu ulaşım araçlarını kullanmasının önüne geçilmiş olacak.

Cep telefonundan kısa mesajla kolayca alınabilir

Cep telefonundan bir iki dakikada alabileceğiniz HES kodu uygulaması ile Koronavirüs teşhisi konulup karantina altında olması gerekirken karantina uygulamasına uymayan kişilerin yakalanıp hastalığı daha da yaymasının önüne geçilmesi hedefleniyor. HES kodu nedir, nasıl alınır başlıklı yazımızda ayrıntıları bulabilirsiniz. Alması çok kolay. Bir kaç kez telefonla HES kodu aldım. TC Kimlik numarı, Kimlik Seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım günü (örneğin 5 gün) 2023'e mesaj atmanız yeterli. SMS atar atmaz yanıt geliyor. Diyelim ki tapu dairesinde işiniz var, bir iki gün önce ya da aynı gün HES kodu aldınız gün olarak 2,  3 ya da 5 yazabilirsiniz. Genelde seyahat etmeden bir iki gün önce alıyorum. 

Kamu kurumlarına girişlerde de zorunlu

Sadece ulaşım ve konaklama değil, kamu kurum ve kuruluşlarında da yapılacak tüm işlemlerde HES kodu gerekli. Tapu dairesi, vergi dairesi, nüfus müdürlüğü, kaymakamlık gibi tüm kamu kurum kuruluşlarında da yapacağınız işlemler için kapıda HES kodunu okutma zorunluluğu var.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2030 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Yazılar
HES Kodu Nasıl Alınır?
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E99329208
Seyahat İzin Belgesi nasıl alınır?
Tuğba Hacıbayramoğlu
Tuğba Hacıbayramoğlu
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E99191016
Koronavirüs, COVID-19 Hakkında Bilgilendirme
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9992260
İstanbulkart ile HES kodu eşleştirmesi nasıl yapılır?
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9991633
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar