Osmaniye’nin en güzel piknik yerleri

ipekincir

Osmaniye, doğal güzellikleriyle ünlü olan bir şehir olduğu için birçok kişinin keşfetmek için ziyaret ettiği bir yer. Şehirde yaşayanlar ya da kenti ziyaret eden kişiler günübirlik vakit geçirebilecekleri ve eğlenebilecekleri yeni yerler arıyorlar. İl genelinde yer alan doğal alanlar ve mesire yerleri bu anlamda oluşan ihtiyacı karşılıyor. Huzur dolu bir gün geçirmek isteyenler oluşturulan piknik alanlarına giderek sevdikleri ile vakit geçebiliyorlar. Osmaniye aynı zamanda piknik yaparken doğanın tadını çıkartmanıza da olanak tanıyor.

Osmaniye’de piknik yapabilmek için pek çok seçenek yer alıyor. Bu yerleri sosyal medyada çokça takip edilen Instagram etiketlerinden yola çıkarak listeledik ve sizlerin beğenisi ile buluşturduk.

Önemli not: Yazımızdaki fiyatlar 2023 Ağustos ayına göre düzenlenmiştir. Sezonluk olarak fiyatlar değişiklik gösterebilir.

1. Sabun Çayı Mesire Alanı

sabun-cayi-mesire-alani

Osmaniye’de yaşıyorsanız ya da buraya henüz yeni geldiyseniz görmeniz gereken doğa harikalarından birisi olan Sabun Çayı Şelalesi’nde yer alan mesire alanı rahatlamanıza ve tüm gününüzün güzel geçmesine vesile olabilir. Düziçi Belediyesi tarafından düzenlenen ve mesire alanı haline getirilen bu muhteşem yerde bulunan kamelyalar ve yanındaki barbekü alanlarını kullanarak yanınızda getirdiğiniz ürünleri pişirme şansına sahip olabilirsiniz. Çocuklarınıza doğa harikası bir yeri göstermek ve onlarla birlikte keşfetmek istiyorsanız buraya mutlaka gelmelisiniz. Özellikle sıcak yaz günlerinde serinlemek istiyorsanız Sabun Çayı mesire alanı aradığınız yer olabilir.

Burayı neden tercih etmeliyim?

Sabun Çayı mesire alanı içerisinde yalnızca piknik planı yapmak zorunda değilsiniz. Burada doğa yürüyüşü yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra eğer soğuk suya girebiliyorsanız şelaleden akan buz gibi suyun altında serinleyebilir, oluşan doğal havuzda yüzme şansını elde edebilirsiniz.

Tesis İmkanları

 • Kamelya

 • Barbekü alanı

 • Şelale

Güncel fiyatlar

 • Giriş ücreti 20 TL

Ulaşım

Sabun Çayı Mesire Alanı’na toplu taşıma aracı hizmet vermediği için yalnızca kendi aracınızla gelebilirsiniz.

Yazar Notu: Kamelya sayısı az olduğu için erken saatlerde piknik alanına gitmenizi öneriyoruz.

2. Karatepe Aslantaş Milli Parkı

karatepe-aslantas-milli-parki

Kadirli ilçesinde yer alan Aslantaş Barajı’nın hemen yanı başında piknik yapmanızı sağlayan Karatepe Aslantaş Milli Parkı, doğal güzelliğinin yanı sıra içerisinde barındırdığı müzesi ile de dikkat çekiyor. Çocuklarınızla doğayı keşfedebileceğiniz muhteşem bir yer olan mesire alanında yer alan masalarda baraj gölünü izleyerek pikniğinizi yapabilirsiniz. Piknik alanında ihtiyacınızı karşılayacağınız hemen her detay bulunuyor. Özellikle marketin hizmet vermesi bu anlamda birçok misafirin eksiklerini tamamlamasını sağlıyor.

Burayı neden tercih etmeliyim?

Karatepe Aslantaş Milli Parkı yalnızca bir mesire alanı olarak düşünülmemeli. Aynı zamanda gezip keşfedebileceğiniz bir doğa ve tarihi alanı da içerisinde barındırıyor. Müzede yer alan aslanlar ve diğer tarihi kalıntılar Türkiye’nin ilk açık hava müzesi olan bu yeri özel kılıyor. Bunlara ek olarak dilerseniz piknik dışında kamp yapabilmenize de olanak tanınıyor.

Tesis İmkanları

 • Piknik masası

 • Müze

 • Kamp alanı

 • Temiz su

 • Market

Güncel fiyatlar

 • Araçla giriş 60 TL

Ulaşım

Karatepe Aslantaş Milli Parkı’na toplu taşıma aracı çalışmadığı için yalnızca kendi vasıtanızla gelebilirsiniz.

{insightBoxStart}Yazar Notu: İçerisinde yer alan müze için ayrı ücret talep ediliyor. Gezmek isterseniz yanınızda Müze Kart bulundurmanızı öneriyoruz.

3. Karaçay Mesire Alanı

karacay-mesire-alani

Osmaniye’nin sıcaklarından bunalanların gidebileceği mesire alanı, doğası ile öne çıkıyor. Karaçay Vadisi’nde yer alan piknik alanında hafta sonlarınızı değerlendirebilir ve güzel vakit geçirebilirsiniz. Aynı zamanda doğal şelalenin de verdiği huzur birçok kişiye yenilenme imkanı sunuyor. Karaçay mesire alanı ı çevresinde yer alan yollarda yürüyüş yaparak piknik sonrasında spor da yapabilme imkanına sahipsiniz. Buraya eğer yaz aylarında geliyorsanız mesire alanı içerisinde yer alan pide salonundan da faydalanabilirsiniz.

Burayı neden tercih etmeliyim?

Karaçay mesire alanı yalnızca piknik alanı değil. Çocuklarınızla birlikte doğayı keşfedebileceğiniz ve doğal güzellikleri ile ünlü bir yer olması burayı tercih etmenizde ana etkenlerden olabilir. Doğada yapabileceğiniz neredeyse tüm aktiviteleri burada rahatlıkla yapabilirsiniz. Kendinize vakit ayırabilir ve üzerinizdeki stresi atabilirsiniz. Bu mesire alanı özellikle doğayı sevenlerin kaçış noktası olabilir.

Tesis İmkanları

 • Piknik masaları

 • Pide salonu

 • Temiz su

 • Mescit

Güncel Fiyatlar

 • Giriş ücretsiz

Ulaşım

Karaçay Mesire Alanı’na yalnızca kendi aracınızla gidebilirsiniz.

{insightBoxStart}Yazar Notu: Hafta sonları yoğun ilgi görmesi dolayısıyla hafta içi gidilmesini öneriyoruz.

4. Çiftmazı Tabiat Parkı

ciftmazi-tabiat-parki

Temiz hava ve rahatlayacağınız bir yer arıyorsanız Çiftmazı Tabiat Parkı gitmek isteyebileceğiniz yer olabilir. Osmaniye merkezine en yakın piknik alanlarından birisi olan bu eşsiz mekanda mangalınızı yapabilir ve ailenizle birlikte güzel zaman geçirebilirsiniz. Piknik masalarının bulunduğu mesire yerinde ağaçların gölgesinde piknik yapabilirsiniz. Çiftmazı Tabiat Parkı aynı zamanda kente yukarıdan bakmak isteyenlerin de tercih ettiği bir yer.

Burayı neden tercih etmeliyim?

Çiftmazı Tabiat Parkı piknik yapmak isteyenler kadar doğa ile bütünleşmeyi hedefleyenlerin de mekanı olarak biliniyor. Burada mesire alanını kullanmanın yanı sıra kamp yapma seçeneğini de değerlendirerek güzel bir hafta sonu geçirebilirsiniz. Tabiat parkı sizi kent gürültüsünden ve stresinde uzaklaştırarak ruhunuzu dinlendirme fırsatı veriyor.

Tesis İmkanları

 • Piknik masaları

 • Kamp alanı

 • Temiz su

Güncel Fiyatlar

 • Otomobil: 60 TL

 • Minibüs: 175 TL

 • Midibüs: 285 TL

 • Otobüs: 570 TL

Ulaşım

Çiftmazı Tabiat Parkı’na herhangi bir toplu taşıma aracı hizmet vermediği için özel araç ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

{insightBoxStart}Yazar Notu: Işıklandırması çok iyi olmadığı için günün ilerleyen saatleri için yanınızda lamba bulundurmanızı tavsiye ediyoruz.

5. Kuş Cennet Piknik Alanı

kus-cennet-piknik-alani

Türkiye’nin çeşitli noktalarında kuşların dinlenme alanlarından birisi de Osmaniye’de bulunuyor. Kuş Cenneti Piknik Alanı doğa ile buluşmak isteyenlerin ve aynı zamanda piknik yapmayı amaçlayanların en fazla gittiği alanlar arasında yer alıyor. Sessiz ve sakin bir ortamı ve huzurlu bir yer olması dolayısıyla gidilen bu yerde kendinizi hayatın karmaşasından soyutlayabilirsiniz. İçerisinde piknik alanının yanı sıra restoran ve çeşitli hizmetlerin de yer alması burayı cazip kılıyor.

Burayı neden tercih etmeliyim?

Kuş Cenneti Piknik Alanı hemen yanı başında akan Ceyhan Nehri ile size huzuru sunuyor. Suyun akışı ile birlikte çıkan sesler üzerinizdeki stresi alıp götürebilir. Çocuklu ailelerin tercih edebileceği bir yer olması dolayısıyla içerisinde oyun alanlarının da yer aldığını hatırlatalım.

Tesis İmkanları

 • Kamelya

 • Restoran

 • Oyun alanı

 • Temiz su

 • Market

Güncel fiyatlar

 • Giriş ücretsiz

Ulaşım

Osmaniye merkezine 15 dakika uzaklıkta bulunan Kuş Cenneti Piknik Alanı’na yalnızca kendi aracınızla gidebilirsiniz.

{insightBoxStart}Yazar Notu: Hafta sonları kalabalık olduğu için erken gitmenizi öneriyoruz.

6. Devlet Bahçeli Mesire Alanı

Hasanbeyli ilçesinde hizmet veren Devlet Bahçeli Mesire Alanı, içerisindeki imkanlar sayesinde birçok kişiyi kendisine çekiyor. Mangal ve oturma yerlerinin olduğu alanı hafta sonları sıcaktan bunalan Osmaniyeliler tercih ediyor. Piknik yerinde çocukların oynayabileceği alanların olması özellikle aileler tarafından tercih edilmesini sağlıyor.

Burayı neden tercih etmeliyim?

Devlet Bahçeli Mesire Alanı huzurlu bir yer arayanların gidebileceği bir yer. Genel olarak temiz ve düzenli olması nedeniyle tercih edilen piknik alanı doğa yürüyüşleri için de oldukça uygun.

Tesis İmkanları

 • Piknik masaları

 • Mangal alanı

 • Oyun alanları

Güncel fiyatlar

 • Giriş ücretsiz

Ulaşım

Herhangi bir ulaşım aracı Devlet Bahçeli Mesire Alanı’na gitmediği için yalnızca özel araçla gidebilirsiniz.

{insightBoxStart}Yazar Notu: Işıklar erken saatte söndürülebiliyor. Gece geç saatlere kadar zaman geçirmeyi planlıyorsanız yanınıza ışık almanızı tavsiye ediyoruz.

7. Uyuzluk Mesire Alanı

Bahçe ilçe sınırlarında yer alan Uyuzluk Mesire Alanı, su kaynağının yanı başında olması nedeniyle birçok kişinin ferahladığı bir yer olarak biliniyor. Özellikle suya ayaklarınızı daldırıp rahatlayabileceğiniz bir ortam sunan mesire alanında bulunan piknik masaları bütün gün rahat bir şekilde piknik yapabilmenize olanak tanıyor. Çocuklar için oyun alanının da bulunduğu bu eşsiz yerde alışverişinizin bir kısmını yapabileceğiniz büfenin de bulunması avantaj olarak görülebilir.

Burayı neden tercih etmeliyim?

Uyuzluk Mesire Alanı her ne kadar piknik yapılmak için tercih edilse de temiz havası ve yemyeşil doğası ile de gidilebilecek bir yer. Piknik alanı Uyuzluk Suyu olarak bilinen çayın çıktığı yerde bulunuyor. Bu sayede tertemiz suyu da burada bulabilir ve akıntının verdiği huzura kavuşabilirsiniz.

Tesis İmkanları

 • Piknik masaları

 • Oyun alanları

 • Büfe

Güncel fiyatlar

 • Giriş ücretsiz

Ulaşım

Uyuzluk Mesire Alanı’na yalnızca özel aracınızla gidebilirsiniz

Konum linki

{insightBoxStart}Yazar Notu: Piknik alanı özellikle yaz aylarında çok kalabalık olabiliyor. Yer bulabilmek için erken vakitte gitmenizi tavsiye ediyoruz.

Araç Kiralama


ipekincir
İpek İncir
432 Yazı
Marmara Üniversitesi Reklam bölümünde yüksek lisans yaptı. Eğitimini tamamlamak için bir süre Londra’ya gitti. Otomotiv, sağlık, turizm sektörü gibi birçok farklı alanda içerik üretti. Şimdi ise Enuygun ekibinin bir parçası olarak seyahat yazıları yazıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN