Ortalama konut kredisi tutarı 90 bin TL'ye yükseldi

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Ev fiyatlarındaki artış konut kredisi tutarlarına da yansıdı. Enuygun.com’dan başvuru yapan kişilerin kullandığı konut kredilerinin ortalaması yılbaşında 80.000 TL iken, Ağustos ayında 90.000 TL’ye çıktı. Bu da ev fiyatlarındaki yüzde 15’lik artış ortalamasını doğruluyor.

Hep söylüyoruz ev satın almak için bekleyenler değil, hızlı hareket edenler kazançlı çıkıyor. Çünkü hem ev fiyatları hem de konut kredisi faiz oranları artıyor. 2013 yılının başından beri Enuygun.com’dan kredi başvurusu yaparak kredi kullananlar üzerinde yaptığımız analize göre Ocak-Şubat-Mart aylarında ortalama 80 bin TL konut kredisi kullanılırken, bu oran yaz ayı başlarında 85 bine çıktı. Ağustos ayı itibariyle de 90 bine yükseldi.

Beklemek kazançlı olmuyor

Kredi tutarındaki bu artış, daha pahalı ev satın alıyoruz anlamından çok, aynı evi beklediğimiz için daha pahalıya satın alıyoruz anlamına geliyor. Çünkü gerek ev sahipleri gerekse de müteahhitler, ev fiyatlarında birkaç ayda bir artış yapıyor. Yılbaşından bu yana da araştırmalara göre ev fiyatlarında %15’lik bir artış oldu. Konut kredisi faiz oranlarını da hesaplayarak biraz bekleyeyim diyen dezavantajlı konuma giriyor.

90 bin TL kredinin ödemeleri nasıl?

Enuygun.com olarak sizler için ortalama konut kredisi tutarı olan 90.000 TL konut kredisi kullananların nasıl bir ödeme tablosuyla karşılaşacağını hesapladık. Hesaplamalarımızda şu anda Enuygun.com karşılaştırma sonuçlarında düşük faiz oranı ve sigorta primleri hariç düşük toplam geri ödeme tutarına sahip Garanti Bankası İndirimli Mortgage Kredisi’ni baz aldık.

90.000 TL kredi ve 120 ay vadeli geri ödeme seçeneğinde aylık taksitler %0,85 faiz oranıyla 1.223 TL tutuyor. Sigorta primleri hariç kredi masrafları ile birlikte toplam geri ödeme tutarınız ise 150.520 TL yapıyor. Eğer hem siz hem eşiniz çalışıyorsa ve bu aile gelirinizi bir süre daha aynı şekilde devam ettireceğinize inanıyorsanız belki bu krediyi 60 ay vadeli de alabilirsiniz.

60 ay vadeli 90.000 TL kredi kullananlar aylık %0,82 faiz oranıyla 1.926 TL taksit öder. Kredinin toplam geri ödemesi ise sigorta primleri hariç masraflarla birlikte 119.286 TL yapar. İki vade aralığının taksitlerinde 703 TL’lik bir fark var.

Eğer ‘700 TL’lik fark beni zorlamaz’ derseniz sadece 25.586 TL faiz ödeyerek evinizin sahibi olabilirsiniz. Aile toplam geliri 3.500 TL olan bir aile için, eğer başka kredi veya kredi kartı borçları da yoksa, 60 ay vade seçeneği toplamda 31.234 TL daha az faiz ödemenizi ve evinizi alırken daha avantajlı olmanızı sağlayabilir.

Bir kez daha hatırlatalım bütçenizi zorlamayacak en kısa vadeyi seçmeniz konut kredisi kullanırken önemli. Konut kredilerini karşılaştırmak ve kolayca başvuru yapmak için butonu tıklamanız yeterli.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar