Ordu ve Giresun uçmaya hazırlanıyor

muratekinay

Uzun zamandır beklenen Ordu Giresun Havaalanı’na uçuşlar 22 Mayıs'ta başlıyor. Aynı zamanda Türkiye’nin deniz üzerine inşa edilen ilk havaalanı bu iki şehri Türkiye’ye ve dünyaya bağlayacak.

İçindekiler

İlk uçuş 22 Mayıs’ta

Karadeniz’in en güzel şehirlerinden Ordu ve Giresun’a giderken artık Trabzon veya çevredeki diğer şehirlere uçmanıza gerek kalmadı. 22 Mayıs’ta başlayacak tarifeli seferlerle Türk Hava Yolları ve Anadolujet Ordu ve Giresun’u doğrudan ve aktarmalı seferlerle İstanbul, Ankara gibi şehirlere bağlayacak.

Avrupa’nın ilk deniz üzeri havalimanı

Ordu Girasun Havalaanı’nın uçuşlara açılmasıyla yılda 2 milyondan fazla yolcuyu ağırlaması bekleniyor. Özellikle bu şehirlerde yaşayan veya buralarda yaşayan akrabalarını ziyaret edenlerin ihtiyaçlarını karşılayacak Ordu Giresun Havaalanı aynı zamanda Türkiye’nin de 52. havaalanı olma özelliğini taşıyor. Dünyada tamamen deniz üzerine dolgu yapılarak inşa edilen diğer havalimanları ise Japonya’da bulunan Kansai Havalimanı ve Hong Kong Uluslararası Havalimanı. Bu anlamda Ordu Giresun Havaalanı, Avrupa’nın da deniz üzerine inşa edilen ilk havalimanı olacak. Yapımında 30 milyona yakın taş kullanılan havaalanı daha sonra bu yöntemle inşa edilecek havaalanları için de referans noktası kabul ediliyor.

 

Şimdi Ordu zamanı

Yeni havaalanının da açılmasını fırsat bilip Türkiye’nin en güzel şehirlerinden Ordu’ya giderseniz, teleferikle Boztepe’ye çıkıp yemyeşil ormanlar, masmavi Karadeniz’in ve şehrin benzersiz manzarasını izleyebilirsiniz. Burada aynı zamanda yemek yiyebileceğiniz, çay, kahve içebileceğiniz kafe ve restoranlar da var. Şehrin sıcağından kaçıp biraz serinlemek isterseniz, Çambaşı Yaylası veya Melet Nehri civarı tam size göre. Şehrin en güzel günbatımı manzarasını görmek isterseniz de rotanızı güneşin batmaya yaklaştığı saatlerde Yason Kilisesi’ne çevirebilirsiniz. Ordu'da kalacak uygun bir otel arıyorsanız da tıklayın yeter

Ordu Teleferikten Görünüm

Fındığın başkentine yolculuk

Lezzetli fındıklarıyla ilgili Giresun’da ise Ordu’yu aratmayan çok sayıda gezip görülecek yer ve tadına bakılacak lezzet var. Şehri tepeden seyredebileceğiniz Giresun Kalesi, özellikle yaz aylarında bölge halkının şehrin sıcağından kaçtığı Kümbet Yaylası, kentin tarihi ve sosyal gelişimini görebileceğiniz, yakın çevrede bulunan arkeolojik kalıntılarıyla ünlü Giresun Müzesi ve Karadeniz’de ender bulunan adalardan biri olan Giresun Adası mutlaka görmeniz gereken yerler arasında. Giresun'un ve diğer Karadeniz şehirlerinin en güzel rotalarını keşfetmek için yazımıza göz atabilirsiniz.

Giresun Kuş Bakışı

Siz de yakın zamanda Ordu'ya veya Giresun'a seyahat etmeyi planlıyorsanız, hemen en uygun seferleri karşılaştırmak ve biletinizi kolayca almak için tıklayın


muratekinay
Murat Ekinay
468 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar